اخبار و اعلامیه ها
خانه / گزارش برنامه های اجرا شده / گزارش صعود زمستانه به قله الوند همدان

گزارش صعود زمستانه به قله الوند همدان

عنوان برنامه: صعود به قله ۳۴۲۸  متری الوند همدان

مبدا حرکت: اصفهان

استان هدف برنامه: همدان

منطقه هدف برنامه: کوهستان الوند

تاریخ و ساعت حرکت از اصفهان: تاریخ ۲۱/۰۹/۱۳۹۳ ساعت ۶:۳۰

تاریخ وساعت بازگشت به اصفهان: ۲۲/۰۹/۱۳۹۳ ساعت ۲۲

نوع وسیله نقلیه: ماشین شخصی

تعداد نفرات شرکت کننده: ۶ نفر

سرپرست برنامه: احسان امین جواهری

مسئول فنی و امداد: محمد نوری زاده

نویسنده گزارش: عباس نریمانی

هزینه برنامه برای شرکت کنندگان: ۶۰۰۰۰۰ ریال

اهداف و جاذبه های برنامه:

تجربه صعود زمستانه نیمه سنگین به قله الوند همدان، شهر همدان، نمای کوهستان الوند، کتیبه و آبشار گنج نامه، رودخانه و دشت میشان در مسیر صعود، دشت نادر در مسیر صعود و تلاش برای دوستی و یکدلی بیشتر

موقعیت جغرافیایی:

کوهستان الوند در استان همدان و حد فاصل تویسرکان و شهر همدان قرار دارد. الوند از طریق گردنه شمال غربی به کلاغ لان و دائم برف و از سمت جنوب غربی به دره کیوارستان و سپس به چهار قله متصل می شود. بهترین زمان برای صعود به الوند اردیبهشت ماه می باشد، ولی از جمله فصول مناسب برای صعود به قله از زمستان نیز میتوان نام برد. به هنگام صعود زمستانی الوند باید ضمن توجه به فنون کوهنوردی زمستانی از صعود هنگام طوفان اجتناب کرد.

روزشمار برنامه و مسیر صعود به قله:

جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۳

صبح ساعت ۶:۳۰ با ماشین شخصی از سمت جاده شاهین شهر به سمت دلیجان و جاده ساوه و سپس به سمت همدان به راه افتادیم، فاصله از محل خروجی اصفهان( ترمینال کاوه ) تا همدان( گنج نامه ) نزدیک به ۵۲۰ کیلیومتر می باشد، ظهر ساعت ۱۲:۴۵ به همدان رسیدیم و پس از عبور از میان باغ های زیبای عباس آباد به محل گنج نامه رسیدیم. پس از توقفی دو ساعته و کمی استراحت و آماده کردن کوله ها که شامل وسایل شب مانی نیز بود، ساعت ۱۴:۴۵ با کوله سنگین راهی کوهستان الوند در جنوب شهر سردسیر همدان شدیم.

پس از گذشتن از آبشار بسیار زیبای گنج نامه، با دور زدن تپه ای بلندبه سوی شمال ادامه دادیم و پس از عبور از یک شیب تند بر بالای تپه، ادامه مسیر نسبتا ساده بود و با افزایش ارتفاع حدود ۵۰۰ متر و  طی مسیر ۲٫۵ کیلومتر ساعت ۱۶:۲۰ به پناهگاه اول  میشان و دشت زیبای میدان میشان رسیدیم.

پس از کمی استراحت و لذت بردن از مناظر بسیار زیبای غروب خورشید در اطراف پناهگاه، آماده شب مانی در پناهگاه میشان شدیم. لازم به ذکر است که پناهگاه میشان دارای امکانات بسیار مناسب، شامل تخت خواب، حمام، سرویس بهداشتی، سالن غذاخوری، سالن استراحت و سیستم گرمایشی می باشد. همچنین در فاصله ۱۰۰ متری پناهگاه اول پایگاه هلال احمر قرار دارد.

شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۳

پس از شب مانی در پناهگاه اول میشان، صبح ساعت ۶:۳۰ برای صعود نهایی با کوله سبک به سمت قله حرکت کردیم و پس از طی مسافت ۵۰۰ متر به پناهگاه دوم میشان رسیدیم ( شماره تماس پناهگاه دوم ۰۹۱۸۳۱۱۹۲۸۹ – ۲۶۶۹۹۰۹ )، و با شروع مسیرهای برفی به سمت تخت نادر حرکت کردیم، پس از عبور از تخت نادر و چشمه ای که در مسیر بود به سمت جنوب غربی تا لبه گردنه مرتفعی پیش رفته و بر بالای دشت قرار گرفتیم، قله و برج صخره ای شیر مانند الوند در جنوب دیده می شود، به دلیل گردنه ای بودن، این قسمت به شدت بادخیز است و در زمان بارش برف می تواند خطرناک باشد.

پس از عبور از وسط شکاف سنگی وپس از طی مسافت ۴ کیلومتر و افزایش ارتفاع ۶۵۰ متر در ساعت ۹:۳۰ پای بر قله الوند نهادیم. مناظر اطراف بسیار با شکوه است، دیدن دشت های همدان و تویسرکان و کوه های زاگرس که در افق های دور همچون نوارهای درخشان سپید سوسو می زنند بسیار خاطره انگیز است. یال های کوه به موازات یکدیگر و دشت ها از هر سو گسترده شده اند. در سمت غرب قله زیبای کلاغ لان قد بر افراشته است، که صعود زمستانه آن دشوارتر است، در همین جهت قله دائم برف وکمی دورتر، قله نوک تیز ارسلان و در جنوب امتداد قلل الوند تا یخچال دیده می شود.

پس از لذت بردن از مناظر بسیار زیبای قله، به سمت دامنه ها سرازیر شدیم، در ادامه مسیر با توجه به درخواست همنوردان از مسئول فنی آقای محمد نوری زاده، تعدادی از تکنیک های صعود، فرود، تراورس و ترمز در برف از جمله تکنیک های صعود با پنجه پا، صعود با لبه کوه کفش، تکنیک پایین رفتن بغل به شیب، تراورس در برف، ترمز در سقوط ناگهانی بدون کمک کلنگ، نحوه به دست گرفتن کلنگ در برف، تکنیک کندن جای پا با کلنگ در برف و یخ و ترمز با کلنگ در سقوط ناگهانی به همنوردان آموزش داده شد.

در ادامه به حرکت خود به سمت پایین ادامه دادیم و به پناهگاه دوم رسیدیم، پس از کمی استراحت در پناهگاه دوم در ساعت ۱۳:۱۵ به پناهگاه اول بازگشتیم، پس از آماده کردن کوله های سنگین ( امکان امانت گذاشتن کوله ها در پناهگاه اول وجود دارد) ساعت ۱۳:۴۰ از پناهگاه اول به سمت گنج نامه راهی شدیم و با عبور از جاده خاکی ساعت ۱۴:۵۰ به گنج نامه رسیدیم، پس از کمی استراحت و لذت بردن از مناظر عباس آباد در ساعت ۱۵:۳۰ از همدان به سمت اصفهان بازگشتیم و در ساعت ۲۲ به اصفهان رسیدیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*