اخبار و اعلامیه ها
خانه / گزارش برنامه های اجرا شده / گزارش سفر به کردستان

گزارش سفر به کردستان

سفر به کردستان

سرپرستان : سرپرست و طراح برنامه احسان امین جواهری و سرپرست حین برنامه محمد نوری زاده

سرقدم و راهنما : محمد نوری زاده                                    عقب دار : حسن مرشدی

مسئول فنی : محمد نوری زاده                               سرپرست گروه گردشگری : مهدی شاهمرادی

گزارش نویسان : زهرا نظیف ، محمد پاوایی                       زمان : ۱۷/۷/۹۳ لغایت ۲۱/۷/۹۳

تعداد نفرات شرکت کننده که شامل دو تیم کوله سنگین ۱۴ نفر متشکل از ۴ نفر  خانم و ۱۰ نفر آقا و تیم گردشگری ۲ نفر خانم ۲ نفر آقا

  • معرفی منطقه هدف :

استان کردستان واقع در غرب ایران به مساحت km2 137/29 معادل ۷/۱ درصد از مساحت کل کشور در دامنه ها و دشتهای پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته است . شهرستان های این استان عبارتند از : بانه ، بیجار، دهگلان ، دیواندره ، سرو آباد ، سقز ، سنندج ، قروه ، کامیاران و مریوان و…

از لحاظ اقلیمی و طبیعی استان کردستان منطقه ای کوهستانی می باشد که دشتها و دره های پهن نیز در منطقه گسترده شده اند . سرچشمه بسیاری از رودخانه های بزرگ در کوه های کردستان واقع شده اند .

اقلیم کردستان متاثر از توده های هوای گرم و مرطوب مدیترانه ای است که این توده ها موجب بارندگی در بهار و ریزش برف در زمستانها شده است . اکثریت ساکنین این استان کرد زبان با لهجه های محلی مختلف و بطور عمده کرمانچی و سورانی هستند .

  • روزشمار برنامه

برنامه مربوط به پیمایش حاشیه رودخانه سیروان از روستای پالنگان به روستای هجیج است .

روز اول : پنجشنبه ۱۷/۷/۹۳

در ساعت ۱۹ بعداز بستن کوله های سنگین بر روی باربند مسیر خود را از اصفهاان آغاز کردیم . بعداز طی نمودن ۶۸۰کیلومتر از مسیر اصفهان – نجف آباد ، درود ، بروجرد ، نهاوند ، کرمانشاه و کامیاران با تاخیر حدود ۲ ساعت به خاطراینکه راننده از شهرکرد و محل سکونت خودش ساعت زده بود و ساعتش زودتر تمام شده بود به روستای زیبای تاریخی پالنگان از توابع بخش شهرستان کامیاران رسیدیم . این روستا در ابتدای منطقه اورامان کردستان و دارای خانه های با ساختار پلکانی بوده و تنگه زیبای تنگیور در فاصله ۸۰۰ متری آن قراردارد . پالنگان یا پلنگان در طول تاریخ حیات خود چندین بار ویران گشته و بار دیگر بنا شده است که در بازدیدی که داشتیم بقایایی از ویرانه های تاریخی آن قابل مشاهده بود . پالنگان در زمان هه لوخان ارذلان مرکز حکومت ارذلان بوده است .

روز دوم : جمعه ۱۸/۷/۹۳

در ساعت ۱۱ با بستن کوله سبک از روستا به سمت آبشار حرکت کردیم بعد از طی کردن مساحت کوتاهی در روستای بزرگ پالنگان به رودخانه تنگیور که از میان آبادی می گذشت رسیدیم . این رودخانه بخش اعظم آب خود را از چشمه هایی که در فاصله ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی آبادی قرار دارند تامین میکند . رودخانه تنگیور در حدود ۱۲۰ متری غرب پالنگان به رودخانه پر آب سیروان می پیوندند . به واسطه خصوصیات آب رودخانه تنگیور و این چشمه ها ، بزرگترین مجتمع های پرورش ماهی در کنار این روستا ساخته شده است . پالنگان در منطقه کوهستانی قراردارد اما به دلیل آسفالته بودن مسیر ، در تمام طول سال امکان بازدید از این روستا وجود دارد .

هنوز مسیر زیادی از حاشیه رودخانه را طی نکرده بودیم که در کنار یکی از رستورانها به دلیل ممانعت یکی از محلی ها که بی دلیل در ازای پیمایش حاشیه رودخانه درخواست دریافت وجه نمود.خواسته این فرد بسیار غیر منطقی بود و در سفرهای گذشته به پالنگان با توجه به مهمان نوازی مردمان کرد سابقه نداشت.آبشار های تنگیور کاملا عمومی و جزو سرمایه های ملی است و تعلق به کسی ندارد.سرپرست گروه با تصمیم منطقی در جهت احترام به مردم محلی و جلوگیری از ایجاد تنش از دیدار آبشار صرف نظر کرد تا هم جلوی بدعتی چون باج گرفتن را بگیرد هم تنشی ایجاد نشود.در کنار رودخانه تنگیور به صرف نهار و بعد از آن دیدار از روستای پالنگان گذراندیم .

ساعت ۴ همه تیم در کنار مینی بوس جمع شده و گروه تیم کوله سنگین از روشنایی روز استفاده کردند و به جمع کردن کوله هایشان پرداختند و همگی قبل از تاریکی شب در حاشیه رودخانه کمپ شبانه را برپاکردیم .

روز سوم : شنبه : ۱۹/۷/۹۳

بیدار باش ساعت ۳۰/۵ بود که همان جا صبحانه مختصری خورده و به طرف مینی بوس برگشتیم .برنامه دو روز آینده پیمایش حاشیه رودخانه سیروان از روستای پالنگان تا روستای هجیج با طولی نزدیک به ۵۰ کیلومتر است.این مسیر بسیار زیباست و هر چند بهترین فصل پیمایش آن ابتدای بهار است اما پاییز آن نیز وصف نا پذیر است.مسیر مذکور تنها توسط کوهنوردان منطقه قبلا طی شده بود و اطلاعات بسیار ضعیفی از آن موجود بود که خوشبختانه گروه کوهنوردی اسپادانا طی این برنامه موفق به پیمایش کامل و ثبت دقیق آن شد.تا جایی که امکان داشت کوله های خود را برای یک سفر دو روزه سبک کردیم بعد از گرم کردن در ساعت ۱۰:۷ پیمایش خود را  از میان روستای پالنگان آغاز کردیم که بعد از گذشتن از حریم در همان آغاز با افزایش ارتفاعی حدود ۳۰۰ متر با شیب زیاد روبرو شدیم .

با پیمودن چند کیلومتر ی از بالادست رودخانه دوباره ارتفاع خود را کم کرده و خود را به حاشیه رودخانه رساندیم از آنجا پیمایش خود را در تنگه ادامه دادیم تا در ساعت ۱۳ بعد از گذشتن از راه های صعب العبور در دامنه رشته کوههای شاهو به روستای دیوزناو(در واقع یکی از قدیمی ترین روستا های هورامان که قبلا اسم دیگری داشته و به احتمال قوی پاوی بوده) رسیدیم . بعد از توقف کوتاهیاز آنجا به طرف مقصد بعدی خود که روستای جولانده بود ادامه مسیر دادیم و در ساعت ۱۵ در حوالی روستا با پیدا کردن اولین منطقه که بتوان در آنجا به صرف ناهار پرداخت به مدت ۳۰ دقیقه استراحت کردیم . پیمایش مسیر در این روز را همچنان ادامه دادیم تا ساعت ۱۷ که به روستای دله مرز رسیدیم.محل پیش بینی شده توسط طراح برنامه برای کمپ شبانهتیم فاصله زیادی با روستای دله مرز نداشت ولی به دلیل کوتاه بودن روز به تاریکی خورده پیمایش مسیر با سرعت کمتری ادامه یافت بالاخره با تلاش و همکاری تیمی و کمک اهالی به محل مورد نظر که در نزدیکی چشمه کلور بود رسیده  در آنجا کمپ شبانه را در زمینی که به نظر میرسید زمین فوتبال باشد برقرار کردیم . قرار بود در این روز از آبشار هشتومان هم دیدن کنیم که متاسفانه خشک شده بود . کل پیمایش در این روز ۲۶ کیلومتر بوده و مختصات نقاط حین اجرای برنامه در این روز به این شرح می باشد :

 روستای دیوزناو  ۵۲۰۶۶ .۴۶ E N : 35.08447                   روستای جولانده E:466.52324         N35.10031

روستای دله مرز        E 46.84457      N : 35.11702    شب مانی در نزدیکی چشمه کلور:E : 46.45139  N35.12800

گروه گردشگری

در این روز دوستان تیم گردشگری در ساعت ۷ صبح از خواب بیدار شده و برای دیدن آبشار و چشمه ای که روز قبل موفق به دیدار آن نشده بودند ، حرکت کردند . پس از طی مسافت ۳ کیلومتر به چشمه و آبشار رسیده و صبحانه را در آنجا صرف کردند و به طرف مینی بوس بازگشتند. در ساعت ۱۱ به ماشین رسیدند و از روستای پالنگان به سمت کامیاران و از آنجا از جاده ای فرعی به سمت روانسرو پاوه حرکت نمودند . ساعت ۳۰/۱۳ به غار قوری قلعه رسیده و بعد از صرف ناهار به دیدار از این غار زیبا پرداختند .

بعد از آن از شهر پاوه عبور کرده و با طی مسیری حدود ۳۰ کیلومتر در جاده های شیب دار و دوطرفه به دوراهی داریان  و هجیج رسیدند که بعلت انجام عملیات احداث سد در این منطقه و عدم اطلاع راننده و دیگران مجبور شدند مسیر داریان تا تونل هجیج را برگشته و مسیر دیگری را با کمک اهالی به سمت هجیج پیش بگیرند و بالاخره در ساعت ۸ شب به روستای هجیج رسیده و در کنار امامزاده چادر زدند .

روز چهارم : یکشنبه ۲۰/۷/۹۳

گروه کوله سنگین :

ساعت ۵ بیدار باش ساعت ۳۰/۶ حرکت کردیم . روستای زوم در نزدیکی محل کمپ بود و در ساعت ۷ به روستا رسیدیم بعد از گذشتن از روستا به خاطر صعب العبور بودن حاشیه رود به سمت دشتهای بالادست ارتفاع گرفتیم.ییلاقاتی که پر از درختان بلوط بودند.

پیمایش در این دشتها  با کوله سنگین و گرمی هوا که ضمیمه آن شده بود ، کمی برای تیم سنگین بود با صعودی حدود ۷۰۰ متر به ارتفاع ۱۱۸۰ متری به ییلاق ها نه‌وزی رسیدیم در آنجا از وجود آب چشمه گوارا و همچنین سرویس بهداشتی بهره بردیم متاسفانه بعد از این قسمت ، در خیلی از قسمت های راه ناچار بودیم از جاده های خاکی عبور کنیم که به مذاق شرکت کنندگان خوش نمیامد و مناطق بکرتر روز اول را بیشتر میپسندیدند. در ساعت ۴۵:۱۱ به روستای اسپه ریز رسیدیم این روستا خالی از سکنه به نظر می رسید و با گشتی کوتاه در روستا متوجه شدیم که کلیه ساکنان آنجا به جز یکی دو خانوار همگی روستا را ترککرده اند که مشکل اصلی آن نیز کمبود آب بود به کمک یکی از اهالی بطری ها را پر کرده و از روستا گذشتیم .

همینطور که از جاده های خاکی می گذشتیم به منطقه ای رسیدیم که از  دور دست می توانستیم برخی روستاهای منطقه اورامان را ببینیم.این منظقه حدودا ۳۰ کیلومتری کشور عراق است و فاصله چندانی ندارد.

مسیر خود را به طرف آبشار بل از جاده های خاکی ادامه دادیم تا این که در ساعت ۱۵:۱۵ بالاخره به حاشیه رودخانه رسیدیم . کمتر از یک کیلومتر با آبشار فاصله داشتیم . که بخاطر عملیات راهسازی از عبور تیم جلوگیری کردند در اینجا بمدت نیم ساعت باید منتظر می ماندیم که به صرف ناهار پرداختیم .

بعد از  رد شدن از این منطقه در ساعت ۱۶ در حالیکه مشتاقانه منتظر دیدن آبشار بودیم با کمال تعجب دیدیم که به خاطر عملیات راهسازی و استفاده از آب در کارخانه آب معدنی ، آبشار تخریب گشته است.به راه خود ادامه داده تا بعد از طی کردن حدود ۵ ساعت پیمایش به روستای هجیج و تیم گردشگری رسیدیم . کوههای صخره ای و رودخانه خروشان سیروان منظره وصف ناپذیری کنار این جاده خاکی ایجاد کرده بود .

کل پیمایش در این روز ۲۰ کیلومتر بوده و مختصات نقاط حین اجرای برنامه در این روز به این شرح می باشد  :

روستای زوم :E46.44727      N35.14141           ییلاق هانه وزی : E46.43102 N:35.14399

روستای اسپه ریز : E46.33450         N35.16323           آبشار بل :E46.35006N : 35.16805

روستای هجیج : E46.33450  N35016324

گروه گردشگری :

برنامه گروه گردشگری در این روزپس از دیدار از روستای پلکانی و زیبای هجیج بازدید از آبشار بل بوده که متاسفانه به خاطر دلایلی که قبلاً ذکر شد تیم گردشگری هم متعجب از تخریب آبشار شدند . با صحبت و پرس و جو از مردم محلی متوجه شدند که با پیدا شدن غاری بزرگ در این محل عملیات تخریب متوقف شده و برای ادامه آن باید از اداره محیط زیست کسب تکلیف کنند که امید است حداقل این غار حفظ شود .دوستان گردشگری پس از طی مسافتی به پای رودخانه سیروان رفته و محل مناسبی را برای نشستن و صرف نهار انتخاب کردند تا ساعت ۳۰:۱۵ در محل بودند و از طبیعت لذت ببرند سپس به سمت روستا حرکت نموده و منتظر بقیه تیم شدند .

بعد از پیوستن به دوستانمان سعی کردیم از روشنایی روز بهره  برده و کوله ها را مقداری مرتب کردیم . کوله های سنگین را بر روی باربند بسته  و به طرف کرمانشاه و بیستون حرکت کردیم پاسی از شب گذشته بود که به کنار بیستون رسیده در آنجا کمپ شبانه را بر قرار کردیم.

روز پنجم : دوشنبه ۲۱/۷/۹۳

بعد از بیدار باش و صرف صبحانه از مجموعه تاریخی بیستون دیدن کردیم در این زمان بود که باران هم شروع به باریدن کرد و سفر زیبای ما را خاطره انگیز تر و بیاد ماندنی تر نمود . در ساعت ۲۰:۹ از همان مسیر رفت به طرف اصفهان برگشته و در ساعت ۲۰:۱۹ به اصفهان رسیدیم .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*