اخبار و اعلامیه ها
خانه / گزارش برنامه های اجرا شده / گزارش برنامه “باغشهر تاریخی نطنز و آبشار طامه” ۱۷ فروردین ۹۷

گزارش برنامه “باغشهر تاریخی نطنز و آبشار طامه” ۱۷ فروردین ۹۷

 

۱ مشخصات کلی :
عنوان برنامه :  باغ شهرنطنز و آبشار طامه
نوع برنامه : طبیعت گردی
منطقه مربوطه : در میانه راه استان اصفهان به کاشان دامنه کوه های کرکس
ارتفاع منطقه : ۱۶۶۶ متر از سطح دریا
مختصات منطقه :
راهنما : محمد نوری زاده تلفن : ایمیل :
پتانسیل سایر ورزشهای کوهستانی در منطقه : مانند دوچرخه کوهستان – کوهنوردی

 

موقعیت گیتایی (جغرافیایی):   در دامنه کوهستان کرکس از شرق به اردستان از غرب به کاشان  و از جنوب به میمه
جاذبه ها و آثار باستانی منطقه: آتشکده نطنز-مسجد جامع- بقعه شی عبدالصمد نطنزی-گنبد باز- مجموعه افوشته- باغ تاریخی سرشک-خانه تاریخی توسلیان
پوشش گیاهی:  درختان چنار- گردو- انجیر کوهی- بادام کوهی
گوناگونی جانوری:   بز- قوچ- میش-گراز- شغال
وجه تسمیه ی نام منطقه: نطن –نطین
بهترین فصل پیمایش: بهار – پاییز
۲ – اسامی نفرات شرکت کننده در برنامه :
لیست اعضاء  رسمی شرکت کننده در برنامه : لیست مهمانان  شرکت کننده در برنامه :
۱-محمد نوری زاده

۲-سپیده فوقانی

۳-علی رجائی

۴-یلدا مختارزاده

۵-عباس نریمانی

۶-علی اوقانیان

۷- علیرضا چلونگر

۸- پریسا بدری پور(عضو پویا)

۹- مهرناز محبی(عضو پویا)

۱۰-

۱۱-

۱۲-

۱۳-

۱۴-

۱۵-

۱۶-

۱۷-

۱۸-

۱۹-

۲۰-

۱-اشرف دانشگر

۲-طاهره احمد زاده

۳-آرزو اسکندری

۴-امید بهاءلو

۵-نسرین بیغمیان

۶-آرمان پارسایی

۷-شاهین شهبازی

۸-مریم صفایی

۹-پروین فرهنگ

۱۰-نوشین فرید

۱۱-فاطمه فضلی

۱۲-علی کریمی

۱۳-الهه مالکی

۱۴-محمدرضا معین الدینی

۱۵-ملیحه ناظمیان

۱۶-اردشیر وهابی

۱۷-سمانه حق شناس

۱۸-شهرزاد ذوفن

۱۹-لقمان نجم الدینی

۲۰-

۳ – مسئولیت های گروهی :
سرپرست : سپیده فوقانی
دستیار سرپرست : محمد نوری زاده
مشاور سرپرست : محمد نوری زاده
مسئول امور مالی :
پزشک :
مسئول امداد :
پشتیبان : مریم مظاهری
سرقدم : محمد نوری زاده
عقبدار : علی اوقانیان
مسئول محیط زیست :
تنظیم کننده گزارش : یلدا مختارزاده
عکاس : علیرضا چلونگر
سایر :

 

۴   شرح پیمایش :
تاریخ اجرای برنامه : ۱۷-۰۱-۱۳۹۶ مدت اجرای برنامه ( روز ) : یک روزه
روز شمار برنامه :

صبح بهاری روز جمعه در دو ایستگاه باغ گل ها و دروازه تهران منتظر مینی بوس ها بودیم و به دلیل دیر کردن ماشین ها با ۴۵ دقیقه تاخیری از درواز تهران به سمت نطنز حرکت کردیم.

    شهر نَطَنز، مرکز شهرستان نطنز، از باغشهرهای تاریخی و مرکزی ایران است که در استان اصفهان و در میانه راه کاشان به اصفهان در دامنه کوهستان کرکس و در شمال غربی اردستان قرار دارد. نطنز به دلیل قدمت چند هزار ساله و واقع شدن در مسیر اصلی شمال و جنوب کشور و با توجه به موقعیت ویژه جغرافیایی از زمان‌های دور مورد توجه حکومتها بوده، در خصوص وجه تسمیه نطنز گویند نطنز در ادوار دور به نطین و نطن (به معنای جای خوش آب و هوا به زبان پهلوی) مشهور بوده که به مرور زمان به نطنز تغییر یافته‌است.دیگر قول مشهور حکایت از آن دارد که در زمان مأمون خلیفه عباسی که هشتمین پیشوای شیعیان جهان ثامن الائمه حضرت امام رضا (ع) به حسب ظاهر به ولایت عهدی برگزیده شدند، اقوام و آشنایان و اهالی مدینه و یثرب که به دیدار آن امام همام می‌شتافتند، از خاک نطنز عبور می‌کردند که خاک نطنز را به دلیل وجود علما و فضلا ی موجود و مدفون در این منطقه و اینکه منطقه به همین دلیل به خاک اولیاء ا… معروف بوده و هست این خاک را دیگر جای شوخی و طنز نمی‌دانستند و می‌فرمودند که طنز دیگر جای شوخی و طنز نیست و به همین دلیل معروف به نه طنز (نه شوخی) گردیده‌است.

بعد از ۲ ساعت ونیم در راه بودن و رسیدن به شهرستان نطنز و روستای طامه  و گذر از جاده خاکی به طول ۳کیلومتر تا رسیدن به نزدیکی آبشار ،در هوای خنک بهاری معارفه ای گذاشته شد تا با دوستان جدید آشنا شویم و بعد به سمت آبشار طامه پیمایش کردیم بعد از حدود ۲۰ دقیقه پیمایش به ابشار رسیدیم . زیبایی ابشار در دل کوهای کرکرس در کنار نامهری طبیعت گرد ها که زباله های خود را رها کرده بودند همچنان زیبایی خود را داشت. روستای طامه در جنوب شهر نطنز و در جبهه شرقی کوه های کرکس قراردارد  و بسیار خوش اب وهوا  می باشد. مهمترین سوغات این منطقه گلابی می باشد و دارای پوشش گیاهی بسیار غنی شامل آنغوزه ، رناس، آویشن، گزنه می باشد . آبشار طامه دارای ۲۳ متر ارتفاع می باشد که اب آن از منطقه دلاوران تامین میشود.

یکساعت به خوردن صبحانه و گشتن در فضای دل انگیز انجا سپری شد و ساعت ۱۰:۳۰ به سمت ماشین ها حرکت کردیم.

با مینی بوس به سمت محور تاریخی سرشک و بازدید از منطقه سرشک حرکت کردیم.

ساعت ۱۱:۲۰ به حسینه سرشک رسیدیم سازه ای  ۲ طبقه و چهار ایوانی غیر قرینه و حیاط مستطیل شکل که در وسط آن سکویی برای تعزیه خوانی داشت که دور سکوی تعزیه خوانی ان رودی جاری بود که آب آن از کوه های کرکس تامین میشد  و درخت چنار کهنی در کنار سکو بود که برای مردم مقدس بود و برای حاجت روایی به ان پارچه سبز گره زده بودند.و بعد از حسینه در قدم زدن در کوچه باغ های سرشک  با دیوارهای کاهگلی و درختان سبز و نم نم باران بهاری بسیار لذت بردیم.و از روی تپه های سرشک چهارطاقی کوه باز خود نمایی میکرد که بروی بلندترین کوهای آن منطقه بدستور شاه عباس به یادبود شاهین مورد علاقه اش ساخته شده بود.

برای ناهار دو گروه شدیم دوستانی که غذا همراه داشتند در فضای باز نوش جان کردند و بقیه دوستان در رستوران سنتی چهار سوق واقع در راسته بازار غذا خوردند و غذای لذیذ و خوشمزه محلی نطنز به اسم قرمه که راسته گوشت گوسفند پخته می شد را هم نوش جان کردند. (جای گوشت خوارن خالی)

 

کنار رستوران کارگاه سرامیک استادان رضا و عباس عبادی بود که از هنر و توضیحاتشان در مورد چگونگی ساخت سرامیک بهره بردیم و به سمت مسجد جامع در کوچه ها قدم زدیم. قابل ذکر است یکی از صنایع موجود در مرکز نطنز، چینی آن است که هنوز به روش دستی تولید می‌گردد. قدمت تولید سفال و سرامیک سنتی در نطنز به ۷۰۰ سال پیش بازمی‌گردد و تا امروز هم برخی کارگاه‌های سنتی در آن مشغول به کارند.

مسجد جمعه یا مسجد جامع نطنز مجموعه‌ای از چندین بنا است که این بناها در دوران الجایتو خدابنده و پسرش ابوسعید بهادرخان در کنار بقعه شیخ عبدالصمد نطنزی ساخته شده و همچنین دارای یک منار و گنبد هرمی هشت ضلعی با تزینات آجر و کاشی می باشد. از نقاط دیدنی مسجد، مکانی در میان صحن مسجد است که با چند پله به کانال قنات آبی می‌رسد که از زیربنای مسجد عبور می‌کند. اصل بنای مسجد با آجر و ملات ساخته و با آهک پوشیده شده‌است. و تزیینات گچ بری برجسته در دهانه های ایوان ها و دور تادور گنبد مقبره خودنمایی می کرد که نشان از هنر ایلخانی می باشد.

بعد از مسجد انگار از تونل زمان دوره اسلامی به ساسانی عبور کردیم واتشکده ساسانی نطنز که نسبت به آن بی مهر و توجهی شده بود دیدن کردیم. آتشکده ای بدون مرمت که هنوز نشان از اقتدار و هنر دوران خود را داشت و گویای همه چیز بود. ارتفاع این بنا از سطح زمین به ۲ متر می‌رسد. آثار از این بنا که شباهت بسیار کاملی به بناهای دوران ساسانی دارد، شامل چهارستون از هفت ستون اولیه و یک اتاق از چهار اتاق آن بجا مانده و بقیه فروریخته‌است. دو تاقچه از چهار تاقچه‌ای که سطح مربع بنا را به تاق فوقانی گنبد متصل می‌کند هنوز باقی است. اصل بنا با سنگ لاشه و پوششی از گچ ساخته شده‌است.

سپس بعداظهر بهاری را در خانه زیبا و تاریخی توسلیان واقع در محله نو گذرانده و با خوردن چایی خوش طعم نفسی تازه کرده و از فضا لذت بردیم. خانه ای به مساحت ۴۷۰متر مربع که احداث آن در دو مقطع زمانی صفویه و قاجاریه بوده است که در سال ۱۳۹۳ توسط استاد سعید توسلیان مرمت و کاربری آن اقامتگاهی زیبا و ارامش بخش برای مسافران کوچه باغ های نطنز بود.

سپس به طرف محوطه تاریخی و قدیمی نطنز به نام افوشته رفته و از حسینه آن دیدن کردیم. فضای چهارایوانه نامتقارن با تزیینات کاشی و اجر مربوط به دوره قاجاری که سکویی برای تعزیه خوانی در وسط داشت.مجموعه افوشتسه شامل مسجد، شربتسرا، حسینه ، انبار و مقبره می باشد که به دلیل بسته بودن بقیه مکان ها فقط از حسینه آن دیدن کنیم.

ساعت ۱۸:۴۵ به طرف اصفهان حرکت کردیم و در میانه راه از دریاچه طرق در منطقه طرق رود دیدن کردیم و سپس ساعت ۲۰:۰۰ به درواز تهران اصفهان رسیدیم و یک روز خوش و خاطره انگیز را به پایان رساندیم.

 

منطقهء برنامه : دامنه های کوهستان زاگرس
سطح برنامه : سبک سطح فنی برنامه : غیرفنی
فهرست کامل تجهیزات همراه در این برنامه (عمومی و فنی) :

 

ترابری
مشخصات مسیر رفت مسیر برگشت
شهر اصلی:
وسیله نقلیه از شهر مبدا تا نزدیکترین شهر اصلی: مینی بوس مینی بوس
جاده دسترسی به روستا: خاکی- آسفالت خاکی- آسفالت
وسیله نقلیه تا روستا/محله: مینی بوس مینی بوس
نام روستا/محله:
مسافت از شهر مبدا تا مقصد (بر حسب کیلومتر) :
مدت زمان رسیدن به مقصد: حدود ۲ساعت
اطلاعات مسیر
مشخصات مسیر:
مدت زمان پیمایش شده: ۲۰دقیقه نوع مسیر: پاکوب مشخص دارد
تعداد چشمه های موجود در مسیر:
نوع شب مانی: خانه محلی گنجایش محل شب مانی (فرد):
دسترسی به آب در شب مانی: دارد- در فاصله نزدیک نوع دسترسی به آب در شب مانی: Choose an item.
وضعیت آب و هوا: بارانی وضعیت دمای هوا: معتدل
خطرات (بهمن ،مسیر ریزشی و..) : ندارد
پشتیبانی تلفن همراه :
محل های مناسب برای شب مانی:
ایمنی منطقه:
اولین مرکز درمانی منطقه:
تصاویری از برنامه:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*