اخبار و اعلامیه ها
خانه / گزارش برنامه های اجرا شده / گزارش برنامه اصفهان گردی(بازدید از مجموعه رکن الملک و تکیه کازرونی)

گزارش برنامه اصفهان گردی(بازدید از مجموعه رکن الملک و تکیه کازرونی)

به نام خالق هنرمندی ها

گزارش برنامه اصفهان گردی(بازدید از مجموعه رکن الملک و تکیه کازرونی)

تاریخ:۳۰-۸-۹۳  چهارشنبه بعداظهر

سرپرست: ریحان مختارزاده

گزارش نویس: ریحان مختارزاده

عکاس: احسان امین جواهری

تعداد شرکت کننده ها:۲۴نفر

برای بازدید از مجموعه رکن المک وتکیه کازرونی با دوستان علاقه مند اول خیابان فیض. روبروی آتشنشانی راس ساعت ۱۶عصر چهارشنبه  وعده گذاشتیم.با جمع شدن دوستان و لیدر محترم جناب آقای ابراهیم خیری به طرف مجموعه رکن المک واقع در خیابان فیض حرکت کردیم.

این مجموعه شمال مسجد،مدرسه،آب انبار است که یکی از بناهای بسیارممتاز مرحوم میرزا سلیمان خان رکن الملک شیرازی الاصل در دوره قاجار زمان ظل سلطان میباشد.که همکنون آب انبار آن به کتابخانه طلاب تغیر کاربری داده است.

بعد از بازدید از این مجموعه زیبا که یادگاردوره قاجار میباشد وآقای خیری از جزعیات این مجموعه باشکوه صحبت کردند برای بازدید به سمت کاروانسرای ملک رفتیم.متاسفانه این بنای تاریخی مورد آسیب وبی توجهی قرار گرفته است.گویااین بنا ی تاریخی درورودی شهر اصفهان به طرف درواز شیراز به دستور شاه عباس ساخته میشود.

سپس به طرف تکیه کازرونی و آب انبار آن حرکت کردیم.تکیه کازرونی از ابنیه معروف حاج محمد حسین کازرونی که در سنه۱۳۳۶ طرح بقعه را برای خودش ریخته بود و بعدازآنکه گزی فوت شد به اصرار اورا در بقعه دفن وبنای تکیه تمام کرد.آب انبارمجاور هم در سال ۱۳۴۰ بنیاد کرد.

اولین کسی که در این بقعه مدفون شد آخوند گزی بود.خود کازرونی هم ابتدا در این بقعه دفن کردند سپس استخوان او را به نجف اشرف حمل نمودند.

به دلیل علاقه مندی بازدید کننده ها پس از بازدید از تکیه کازرونی از تکیه واله هم بازدید نمودیم که به دلیل مرمت این تکیه در آن بسته بود.و اجازه ورود پیدا نکردیم.این بنا حکم سایر مقابر وتکایای تخت فولاد را ندارد که برای قبور اشخاص وقف شده باشد،بلکه باغ مورثی است که مرحوم آقا محمد کاظم واله اصفهانی شاعر فاضل بقصدتفرج وتفریح خارج شهر ساخته ودر زمان خوداورا به نام والهیه شهرت داشته ومجمع وتفرجگاه وی ودوستان ادیب شاعرش بوده است.فقط بقعه وسط باغ را که خود او در زمان حیاتش با صورت قبر وسنگ نبشته بخط تعلیق آماده کرده به مدفن خود اختصاص داده است و به حقیقت در باغ شخصی خود دفن شده است. به این سبب تا کنون احدی اینجا دفن شده است.

در پایان برنامه به پاس  زحمات فراوان وبدون توقع اقای ابراهیم خیری از طرف گروه کوهنوردی اسپادانا تقدیر نامه ای به ایشان تقدیم شد.

باشد که بتوان در نگهداری میراث وتاریخمان گامی برداریم.

تقدیرنامه اعطا شده به راهنمای برنامه

راهنمای محترم: جناب آقای خیری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*