اخبار و اعلامیه ها
خانه / گزارش برنامه های اجرا شده / گزارش پیمایش از روستای قهی به خیرآباد

گزارش پیمایش از روستای قهی به خیرآباد

گزارش برنامه قهی به خیرآباد

مبدا حرکت: اصفهان- باغ گل ها

مقصد: روستای قهی و خیرآباد

هدف: کویرپیمایی و روستاگردی

سطح سختی برنامه: سبک

زمان و تاریخ برنامه: ساعت ۰۶:۳۰ روز جمعه۱۴/۰۹/۹۳ لغایت ۱۸:۳۰ روز جمعه ۱۴/۰۹/۹۳

وسیله نقلیه: مینی بوس بنز

تعداد افراد شرکت کننده: ۱۶ نفرخانم وآقا

سرپرست برنامه: مه سا فیاض

مشاورفنی: احسان امین جواهری

سر قدم: محمد نوری زاده

عقب دار و عکاس: عباس نریمانی

گزارش نویس: مینا بازشوشتری

مسئول اکوتوریسم: شیرین برجیان

پزشک تیم: بابک صادق پور

مسئول تجهیزات گروه: مجید رضایی

هزینه: ۲۲۰۰۰ تومان برای اعضا و ۲۵۰۰۰ تومان برای غیر اعضا

از آنجایی که این برنامه در ۳۰ آبان ۹۱ اجرا شد و مورد رضایت شرکت کنندگان قرار گرفت بر آن شدیم تا این برنامه را باز در این فصل اجرا کنیم.

*شایان ذکر است منبع اطلاعاتی قسمتی از گزارش که مربوط به تاریخچه روستا و ابنیه تاریخی است بر گرفته ازگزارش قبلی است که توسط آقای پوریا کمانی فرد نوشته شده است.

موقعیت جغرافیایی روستای قهی:

 روستای قهی یکی از قدیمی ترین روستاهای بخش جلگه اصفهان است . قهی در ۷ کیلومتری غرب مرکز بخش ( هرند) در حاشیه کویر قرار گرفته است. این روستا از شمال به شهر کوهپایه، از شرق به شهر هرند، از جنوب به رودشت و دهستان شاه طور و از غرب به شهر سگزی و مزرعه شور محدود شده است.

روستای قهی قبلاً از توابع بخش کوهپایه بوده است. فاصله این روستا تا مرکز بخش یاد شده ۱۰ کیلومتر و تا مرکز استان ۸۰ کیلومتر است . قرار گرفتن در حاشیه کویر، روستا را تحت تاثیر قرار داده و دارای آب و هوای خشک است .

تاثیر مستقیم آب و هوا در پوشش گیاهی و تنوع جانوری این منطقه و روستای قهی به خوبی محسوس است .ارتفاع آن از سطح دریا ۱۵۷۵ متر است و در موقعیت ۳۵درجه و۳۲ دقیقه عرض جغرافیایی و ۱۵ درجه ۵۲ دقیقه طول جغرافیایی قرار گرفته است .

قدمت این روستا بر اساس مدارک و آثار باقیمانده از آن به سالها قبل از اسلام می رسد . نام آن نیز قبلاً ” گهی” بوده که بعداً به مرور زمان حرف ” گ ” به حرف ” ق ” تبدیل شده است . قهی، معرب گهی، در برابر کوهپا یا کوهپایه (که در برخی اسناد قدیمی قهپایه آمده) به معنی جای پست و کم ارتفاع و پایین تراست.

بافت قدیمی روستا در مرداد ماه سال ۱۳۸۴ به ثبت شورای ثبتی استان اصفهان رسید و سپس در تاریخ ۵/۸/۱۳۸۴ این روستا به شماره ۱۳۶۰۰ در فهرست آثارثبت شده ملی قرار گرفت.

تاریخچه قهی :

روستای قهی دارای شناسنامه ای کهن و معتبر است که یادگاری از روزگاران دیرین است و سالیان بسیاری است که در حاشیه کویر، نشیب و فراز فراوانی بخود دیده است. تاریخ بنای قهی  به سده های قبل از اسلام میرسد. مسجدجامع قهی با چهار طاقی اوّلیه آن که بافت و ساخت ساسانی دارد گواه این مدعاست ، علاوه بر این ، آثار بازمانده از دخمه های زرتشتی که تا پنجاه سال پیش خرابه های آن بصورت تلی از خاک موجود بوده است، بشدت این نظریه را تائید می کند. اما برای مستند کردن موضوع نیاز به بررسیهای بیشتر باستانشناسان دارد.

مراکز دیدنی قهی عبارتند از:

مساجد و اماکن مذهبی :

مردم قهی مراسم مذهبی را ارج می نهند و در دهه اوَل محرم در هر جای ایران که باشند به زادگاه خود می آیند و مراسم عاشورای حسینی را با شکوه هرچه تمام تر برگزار می کنند. به همین دلیل در روستا ۶ حسینیه  و ۱۲ مسجد وجود دارد.

 قلعه ها و مزارع :

در داخل روستا ۲ قلعه وجود داردکه قدمت زیادی دارند و جزء بناهای شاخص روستا هستند . قلعه شیخ شامل ۱۵ خانه و قلعه آتشگاه داری ۷ خانه بوده این ۷ خانه توسط دیوار بلند و۷ برج خشتی به ارتفاع۷ متر  احاطه شده است . این دو قلعه که در غرب روستا قرار دارد. محل اولیه اسکان مهاجرینی بوده که در دوره صفوی از خراسان  به این روستاکوچانده شده بودند . دیگرقلعه های باقیمانده در روستا که تعداد آنها ۱۰ بنا می باشد در اطراف روستا جای گرفته اند که در کنار برخی از آنها بواسطه وجود آب مزارعی شکل گرفته است .

خانه ها :

خانه های روستا به ۲ گونه تقسیم می شوند خانه های اربابی وخانه های  معمولی. نمای بیرونی خانه ها دیوارهای بلندکاهگلی است که گاه روزنه های زیبای مشبک آجری یا خشتی در آن ها دیده می شود. خانه های اربابی بزرگ، زیبا و باشکوه در این روستا، گذشته از خانه خان ها، بدلیل وجود خانواده هایی که صاحبان کاروانهای بزرگ شتربوده اند زیاد دیده می شود. ازمهمترین آنها می توان به خانه ابولقاسم خان ( رزمجو)، ابوتراب خان ( حاج داراب)، خانه حاج آخوند(تقوی)، خانه علیرضا قرهی، خانه حاج امین الله قرهی، بالا خانه حاج حسن قرهی، خانه لقمان و … را نام برد.

 آب انبارها:

قهی دو آب انبار داردآب انبار کدخدا یا آب انبارمحله پایین مربوط به دوره ناصرالدین شاه واقع در بخش غربی روستا با پوشش گنبدی به قطر ۱۱ متر ودارای ۴ بادگیر ۸ وجهه به ارتفاع ۱۰ متر می باشد.  دیگر آب انبار حاج مختار یا آب انبار محله بالا که از آب انبار خان قدیمی تر  ومربوط به دوره فتحعلیشاه است و تقریباً درشمال مرکزی جای دارد. قطرگنبد آن ۱۴ متر و چهار بادگیر تک دهانه با ته رنگ مستطیل  به ارتفاع ۷ متر را دارا است، دربالاسردرورودی آب انباربالا خانه ای ساخته شده برای استراحت افرادی که باید منتظر  میماندند تا نوبت آب آنها فرا برسد . که این نوع معماری منحصر به فرد است.

 قناتها و نیرآبها :

قناتها شریانهای حیاتی روستا و مزارع آن هستند . مردم قهی وجود بعضی قناتها  را به سالهای دور وحتی پیش ازاسلام می دانند، نام آنها نیزموید این موضوع است (کهنی و کلوپه ) . تعداد قناتها در محدوده روستای قهی (متعلق به روستا ) حدود ۲۱  قنات می باشدکه۲ قنات از  داخل روستا میگذرد . (کهنی و اسفیداب)

 برجها :

هم اکنون تعداد ۳ برج در خانه ها، ۷ برج در قلعه آتشگاه  وحدود ۲۰ برج در قلعه مزارع باقی مانده است. این برجها در چند طبقه ساخته میشده و راه پله ای بصورت گرد راه خانه را به  بالای برج می رسانده است.

 قلعه خیرآباد :

 قلعه و روستای خیرآبادکه زمانی ۲۰ خانوار در آن سکونت داشته اند در نزدیکی خط راه آهن قرار داشته و با یک جاده خاکی با روستای قهی ارتباط دارد.

قلعه اکنون خالی از سکنه است ویک قنات به زحمت زمینهای اطراف را آبیاری می کند تاسیس قلعه مربوط به دوره قاجاریه میباشد و به گفته شخص مالک، زندگی در قلعه و مزرعه خیر آباد تا سال ۱۳۸۳ جریان داشته است.

گزارش برنامه :

سفر یک روزه ما ازساعت ۶:۳۰ صبح روز جمعه ۱۴ آذر ماه ۹۳ از باغ گلها – اصفهان با یک مینی بوس بنز به رانندگی آقای نصیری و سرپرستی خانم مهسا فیاض و ۱۵ نفراز همنوردان عزیز آغاز شد. مسیر حرکت به سمت مقصد به شرح زیر بود: حرکت در جاده ی نائین به سمت روستای کوهپایه وادامه مسیر در جاده هرند ونهایتا درساعت ۷:۴۵ به روستای قهی رسیدیم و در فضایی از روستا که در واقع پارک روستا بود به صرف صبحانه پرداختیم.

 پس از معرفی و شرح وظایف توسط سرپرست در ساعت ۸:۳۰ سواربر مینی بوس شده وپس از طی مسافت کوتاهی در محلی توقف کردیم و از نمایشگاه کتابخانه روستا بازدید کردیم . در نمایشگاه عکس سندهایی وجود داشت که نشان میداد اهالی روستا بعد از پرورش شتر به عنوان حرفه و منبع درامد به کشت خشخاش روی آورده بودند. به این معنا که کشت غالب  این روستا و مناطق هرند،کوهپایه وسگزی ازسال ۱۳۰۰ ه.ش تا قبل از انقلاب خشخاش و تریاک بوده است . در حدود ۱۰ دقیقه بازدید طول کشید.

 پس از خروج به سمت آب انبار کدخدا که در نزدیکی کتابخانه بود حرکت کردیم.

 منزل خان روستا حاج ابوتراب خان قرهی پدر حاج داراب خان قرهی بنیانگذار منزل نیزدر همان حوالی بود اما چون در دست تعمیر بود نتوانستیم ازآن بازدیدنماییم. ولی با هماهنگی های انجام شده از قبل به بازدید خانه ابوالقاسم خان (تیمساررزمجو) پرداختیم که متاسفانه بخشی از مجموعه دستخوش تغییراتی شده بود که آن بخش را از حالت تاریخی تقریبا خارج نموده بود ، بازدید از این مکان در حدود ۳۰ دقیقه به طول انجامید.

پس از آن پیاده به سمت خانه حاج آخوند تقوی حرکت کردیم . ۹:۲۵ وارد مجموعه شدیم ، این مجموعه بسیار زیبا و دیدنی بود.

پس از بازدید در ساعت ۹:۵۰ از ملک خارج شدیم و به سمت مسجد جامع قهی رفتیم از انجا هم دیدن کردیم و بعد ازآن از کنار آب انبار حاج مختار و دیدبانی علیرضا  گذشتیم و به سمت قلعه آتشگاه رفتیم ، بازدید از این قلعه هم در حدود ۱۵ دقیقه طول کشید.

 در ساعت ۱۰:۴۵ به سمت مینی بوس رفتیم که درهمان نزدیکی قلعه بود هرکس به فراخور نیاز خود آب و آذوقه راه را برداشت و همگی در ساعت ۱۱ درجاده خاکی (که سنگ لاخ نبود) قهی را به سمت خیراباد ترک نمودیم و در یک هوای صاف وآفتابی که خنک هم بود شروع به حرکت کردیم. دو استراحت ۱۰ دقیقه ای داشتیم و سرانجام پس از طی مسیری در حدود ۹ کیلومتردرساعت ۱۳:۲۰ به قلعه خیرآباد رسیدیم ، مینی بوس هم به آنجا انتقال داده شده بود .

 در همانجا منتظر ماندیم تا اینکه راهنمای قلعه آمدند و از داخل قلعه بازدید کردیم قلعه ای تقریبا دستنخورده بود و بدلیل سکونت داشتن یک خانوار تا همین چند سال اخیر بخشهای زیادی از آن هنوز سالم بودند بخصوص سقف ها.

 بعد ازبازدید درساعت ۱۴:۳۰ بعدازبرداشتن ناهار از داخل مینی بوس در همان حوالی قلعه برای صرف ناهارگرد هم نشستیم و سپس عده ای استراحت کردند عده ای از اطراف دیدن کردند و بعد از گرفتن عکس جلوی قلعه در ساعت ۱۶:۱۵ سواربر مینی بوس شده و به سمت اصفهان بازگشتیم ودر ساعت ۱۸:۳۰ به مقصد نهایی یعنی باغ گلها رسیدیم.

یک نظر

  1. بسیار جامع بود و خاطرات خوبی رو زنده کرد.مرسی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*