اخبار و اعلامیه ها

غار پاتاوه

پاتاوه یکی از بخش‌های شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است [۱].

مرکز این بخش شهر پاتاوه است.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش پاتاوه شهرستان دنا در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۵۶۵۹ نفر بوده‌است.

شهر پاتاوه از شهرهای ایران است.

این شهر مرکز بخش پاتاوه در شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد است. فاصلهٔ آن از یاسوج ۴۵ کیلومتر است.

در نزدیکی این شهر یک آبشار نیمه‌بلند وجود دارد.

در حاشیه شهر پاتاوه آثاری از چند پل قدیمی وجود دارد. این ناحیه به دلیل ویژگی اقلیمی و جغرافیایی یکی از راه‌های اصلی تیسفون، استخر و شوش، بهبهان و اصفهان بوده بر همین اساس پل‌های زیادی در همین مکان احداث شده‌است.

پل‌ها به دوره پیش از اسلام تعلق داشته و در دوره‌های بعدی بازسازی شده‌است. بزرگ‌ترین این‌ها که آثار آن بهتر به‌جا مانده دارای اتاق‌ها پایه‌ها و مصالحی است که مشابه پل‌های خیرآباد بوده و مربوط به دوران صفوی است.

 مختصات روستا:

°    ۵۰٫۸۳۷۵شرقی °۳۰٫۸۲۷۵شمالی

اطلاعات کلی

کشور   ایران

استان   کهگیلویه و بویراحمد

شهرستان  دنا

بخش   پاتاوه

نام(های) دیگر پاتاوهٔ کَمیان

جغرافیای طبیعی

ارتفاع از سطح دریا     ۱۴۲۶ متر

غار دهشیخ (پاتاوه)

نوع غار : کشف شده

نام (های) غار : دهشیخ – پاتاوه

 Deh Sheikh : نام فارسی غار بصورت لاتین

 معنی نام (وجه تسمیه) : نام روستایی که غار در کوه مشرف بر روستاست. شیخ از نام طایفه ای در محل گرفته شده.

 ۳۰˚ ۵۷′ ۲۷۰″ : (N)  عرض جغرافیایی دهانه غار

 ۵۱˚ ۱۴′ ۳۵۵″ : (E)  طول جغرافیایی دهانه غار

ارتفاع دهانه اصلی از سطح دریا : ۱۶۷۰ متر

استان : کهگیلویه و بویر احمد

نزدیکترین شهر : یاسوج

نزدیکترین روستا : دهشیخ

نشانی محل غار : از پاتاوه به سمت روستای دهشیخ. جاده آسفالت. ۲۰۰ متر خاکی تا پایین غار. ۲۰ دقیقه پیاده روی. (کاملا سربالایی)

توضیحاتی درباره نوع غار : غار با استالاگمیت و استالاکتیت های فراوان و زیبا و آبشارسنگ بزرگ و جذاب. دالان ها ی بزرگ و…..

جانداران داخل غار : خفاش،موش ، وزغ و انواع بندپایان (حشرات، عنکبوت، صدپا سوسک و….)

برنامه غار پاتاوه به اتفاق پنج نفر از اعضای گروه محمد خدارحمی فرزاد صادقزاده علی اوقانیان علیرضا …. و سید پوریاکمانی فرد با حرکت از پلیس راه شهرضا ساعت ۰۴:۴۵ صبح  شروع شد. پس از رسیدن به شهرضا و ادامه مسیر به سمت دهاقان و بروجن ساعت ۰۷:۰۰ در گندمان جهت صرف صبحانه توقف صورت گرفت. پس از حرکت از گندمان در مسیر حرکت به سمت پاتاوه از روستاهایی مشروحه زیر به ترتیب عبور نمودیم:

(رودخانه سولگان ) ده باغ- دوراهان – گرد بیشه – کوشکی – سیله – چنار محمودی – کلواری – یونکی – (رودخانه خرسان) – میمند – باک – و در نهایت روستای پاتاوه راس ساعت ۰۹:۳۰ .

روستا را از جاده مارگون به قصد روستای ده شیخ ترک کردیم پس از یک کیلومتر حرکت در آن جاده به اولین دو راهی که رسیدیم به سمت چپ (ده شیخ) تغییر مسیر دادیم(مسیر مستقیم این دو راهی به آبشار بهرام بیگی و نهایتا به روستای مارگون ختم میشود). حدود ۱۰۰ متر از ابتدای دو راهی به یک دو راهی دیگر(دو راهی آسفالته به خاکی) رسیدیم و مسیر را به سمت راست تغییر داده وارد جاده خاکی شدیم.پس از ۵۰ متر حرکت در مسیر خاکی به دو راهی دیگر(نبش دو راهی تک درخت بلوط) رسیدیم که یک  راه به سمت جنوب یک راه به سمت غرب کشیده شده بود.وسیله نقلیه را به روستا برگردانده و با برداشتن کوله و تجهیزات ساعت ۰۹۴۰مسیر جنوبی راه خاکی را به سمت کوه ادامه دادیم پس از حدود ۳۰ متر صعود مسیر حرکت را به سمت غرب(به صورت تراورس) تغییر داده و راس ساعت ۱۰۰۰ به یکی از ۳ ورودی شناسایی شده دهانه غار رسیدیم. نحوه ورود به غار به صورت سینه خیز انجام گرفت.پس از پایان مسیر سینه خیز به سردابه بسیار بزرگ و فوقلاده زیبا رسیدیم .خروج از غار ساعت ۱۲۰۰ از دهانه ای که  در (نکته) زکر خواهد شد صورت گرفت.

نکته: اگر مسیر غربی (دو راهی خاکی با تک درخت بلوط ) را ادامه دهیم به یک گرده میرسیم که پس از صعود از آن و تغییر مسیر به جنوب و پشت سر گذاشتن مسیر کوتاه دست به سنگ به ورودی اصلی غار میرسیم.

ساعت  ۱۲:۴۵ حرکت خود را به سمت آبشار بهرام بیگی جهت صرف ناهار ادامه دادیم(آبشار خشک بود) ساعت ۱۲:۴۵ به آبشار رسیده ساعت ۱۵:۰۰ آن را به سمت مارگون جهت بنزین زدن ترک کردیم.در نهایت راس ساعت ۱۷:۰۰ منطقه  را به سمت اصفهان ترک کردیم.

موارد قابل توجه جهت بازدید کنندگان :

۱-وجود جانداران داخل غار : خفاش،موش ، وزغ و انواع بندپایان (حشرات، عنکبوت، صدپا سوسک و….)

۲-استالاگمیت و استالاکتیت های معلق داخل غار بلاخص در دالانها و سردابه های بزرگ با سقف بلند مستعد سقوط و ایجاد خطر احتمالی جهت اشخاص میباشند ( دو مورد صقوط اینچنینی در طی بازدید مشاهده گردید)

۳- در بعضی از قسمتهای غار زمین به علت رطوبت حالت باتلاقی پیدا کرده بود که احتمال خطر در فصول پیش رو با افزایش میزان بارش را گوشزد میکند

۴- میزان رطوبت هوای غار نیز زیاد میباشد به طوری که بازدم اعضای گروه بلافاصله به بخار آب تبدیل میشد.

آبشار بهرام بیگی

موقعیت آبشار : استان کهگیلویه و بویراحمد , پاتاوه

چگونگی دسترسی به آبشار : استان کهگیلویه و بویراحمد , یاسوج , جاده ی یاسوج به اصفهان , شهر پاتاوه , در سمت غرب جاده وارد جاده ی پاتاوه به مارگون می شویم. آبشار در کیلومتر ۱۵ این جاده, در کنار جاده قرار گرفته است و از درون جاده کاملا قابل رویت است . تمام مسیر آسفالت است و با هر نوع ماشینی می توان بدان جا رسید. بعد از پارک خودرو می توان با یک ربع پیاده روی به زیر آبشار رسید.

 مختصات آبشار:

عرض جغرافیایی     :N : 30.59.876

  E : 51.08.876       طول جغرافیایی

 H : 2011          ارتفاع از سطح دریا

 جهت آبشار : رو به سمت غرب.

 تجهیزات مورد نیاز جهت بازدید : نیاز به تجهیزات خاصی نیست.

 درجه سختی : : بسیار آسان. ماشین تا کنار آبشار می رود.

وقت مناسب جهت بازدید : بهار, تابستان, پاییز.

ویژگی های آبشار بهرام بیگی : در دل کوه های منطقه ی دنا در کنار جاده ای فرعی آبشاری بلند سر براورده است و بر شکوه کوه های منطقه افزوده است. در پایین این آبشار حوضچه ای کوچک پدید آمده که در اطراف آن مکان مناسبی برای نشستن مهیاست.

سرپرست برنامه : آقای محمد خدا رحمی

گزارش نویس: آقای  سید پوریا کمانی فرد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*