اخبار و اعلامیه ها
خانه / گزارش برنامه های اجرا شده / صعود به قله دومیر از روستای نشلج

صعود به قله دومیر از روستای نشلج

مبدا شروع برنامه: اصفهان – دروازه شیراز

تاریخ اجرا: جمعه  ۸ مهر ۱۳۹۰

سرپرست: آقای احسان نصری

راهنما: آقای علی اوقانیان

عکاس: آقای علی اوقانیان

اسامی شرکت کنندگان:

آقایان: ، رسول نصر، علی اوقانیان، سعید نصر، ایمان نوری، مسیح فروزمهر، محمد رضا خداخواه، علی مزیکی، مهدی پور معراج، یوسف راهپیما، مسعود علی خاصی، علیرضا قائلی نیا و احسان نصری

خانم ها: شکوه السادات جعفری، شبنم یساولیان، سحر علینژاد، مهری بهزادفر

نگارنده: احسان نصری

روستای نشلج

بزرگترین روستای شهرستان کاشان، در فاصله ۴۳ کیلومتری جنوب غربی این شهرستان واقع شده است. موقعیت مکانی این روستا در پنج کیلومتری عمق شمالی جاده دلیجان-کاشان در منطقه اردهال می باشد. قرار گرفتن این روستا در شیب شمالی، موقعیت آب و هوایی معتدل، زمستانهای پر برف و تابستانهای خنک را به این روستا هدیه کرده است. وجه تسمیه روستای نشلج از کلمه ” نه ثلج” است. بدین معنا که ۹ ماه از سال در این روستا سرما وجود دارد. ثلج یک کلمه به زبان “عربی” می باشد. که معنای آن سرما و یخبندان است. در اثر گذشت زمان حرف “ث” به “ش” تغییر یافته و کلمه نشلج (به فتح ن) تشکیل گردید. (این مطلب را هیچ کس تایید و یا رد نکرده و از گفته های پیران و بزرگان روستا به دست آمده است ؛ البته ممکن است این نام بعد از ورود اسلام به روستا اطلاق شده باشد ، چون بنا بر مدارک و کشفیات روستا ، قبل از اسلام دین زرتشتی در این روستا وجود داشته است .)

درباره قله دومیر

قله دومیر (اردهال) به ارتفاع ۳۴۶۵ متر سومین قله مرتفع کوههای مرکزی ایران در ۳۰ کیلومتری کاشان واقع است. بواسطه وجود این رشته کوه شرایط زیست محیطی مناسبی برای ساکنین این ناحیه فراهم شده است. این کوه از سمت شمال به روستای نشلج، از جنوب و جنوب غربی به قالهر و از شرق و شمال شرقی به روستاهای مرق، اسحاق آباد و نیاسر و از جنوب شرقی به سده و از سمت غرب و شمال غربی به سینقان محدود شده است.

دو جاده کاشان دلیجان در شمال و کاشان ورکان گلپایگان در مغرب این کوه قرار گرفته اند.

زمین شناسی: این کوهستان از سنگ های رسوبی و تعدادی سنگهای دگرگون تشکیل شده است که ماسه سنگهای آن تا قله ادامه دارد. به لحاظ اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک محسوب شده و میزان بارندگی آن سالانه تا ۴۰۰ میلی متر می باشد.

حیوانات و پرندگان: پرندگان و جانورانی چون کلاغ، چلچله، چکاوک، گنجشک کوهی، فاخته، کبک، تیهو، شاهین، عقاب، قرقی، کرکس، هدهد ،جغد، آهو، بز وحشی، کفتار، پلنگ، گرگ، شغال، روباه، خارپشت یافت می­شود.

گیاهان: برخی از گونه های مهم گیاهی این کوه به این قرارند: خارشتر ،ختمی، گل گندم، شیرین بیان، کاکوتی، آویشن شیرازی، گل مریم نخودی، گل قاصد،جاز، آلاله خودرو، شقایق، پامچال، زرشک، لاله، سنبل، تره کوهی و باریجه.

مسیرهای صعود

چندین مسیر صعود به قله دومیر از هر روستا وجود دارد ، که مهمترین آنها مسیر روستای نشلج به مدت تقریبی پنج ساعت صعود و مسیر روستای مرق به مدت تقریبی هفت ساعت صعود می باشد. هر دو مسیر کنار نهر آب قرار دارد . بهترین فصل صعود این قله اردیبهشت ماه می باشد.

بهترین جبهه ی صعود به قله ی دومیر از روستای نشلج می باشد.

گزارش برنامه

صبح روز جمعه مورخ ۰۸/۰۷/۹۰ طبق برنامه مینی بوس ساعت ۵ صبح دروازه شیراز بود و پس از سوار کردن همنوردان در طول مسیر به دروازه تهران، راس ساعت ۵:۴۵ از اصفهان به سمت مشهد اردهال در شهرستان کاشان خارج شدیم.

ابتدای مسیر صعود ما از روستای نشلج آغاز می شد، ساعت ۹:۰۰ به روستا رسیدیم و پس از معرفی دوستان به یکدیگر و شرح منطقه توسط راهنما به اجراء تمرینات کششی پرداختیم و مسیری که از کنار کانال آب می­گذشت را برای صعود آغاز کردیم.

در طول  مسیر صعود پس از عبور از کنار باغات منطقه و همچنین پس از گذر از کنار آب روانی که از دومیر سرچشمه گرفته بود (حدود سه ساعت پیاده روی و کوه پیمایی) به شیب ملایمی برخوردیم که از سمت راست، مسیر پاکوبی که بالای سر آبشار دو متری بود را دنبال کردیم تا به بالا سر یال برسیم.

ساعت نزدیک به یک بعداز ظهر بود و باد نسبتا تندی منطقه را در بر گرفته بود، سمت چپ ما قله دومیر خودنمایی می­کرد. دو نفر از دوستان شرایط مناسبی برای صعود نداشتند به همین دلیل به استراحت در آن منطقه پرداختند و قرار شد تیم پس از صعود در مسیر برگشت با آنها همراه شود.

با وجود خستگی و احساس گرسنگی تیم ساعت ۱۶:۰۰ به قله رسید و با گرفتن عکس و خوردن تنقلات تا حدودی انرژی از دست رفته را بازیابی کرد.

ساعت ۱۷:۰۰ به دو نفری که برای استراحت از تیم جداشده بودند پیوستیم و ۲۰ دقیقه ای به صرف ناهار مشغول شدیم. مسیر برگشتی که انتخاب شد دره ای بود با شیب نسبتا تند که صعود از آن بسیار مشکل به نظر می­رسد ولی برای فرود با در نظر گرفتن کمی احتیاط مناسب بود و از طرفی مسیر برگشت را کوتاه تر می­ کرد.

ا توجه به تاریک شدن تدریجی هوا تیم با نظم خاصی مسیر برگشت را طی کرد تا حدود ساعت ۲۱:۳۰ به نزدیک مینی بوس در روستای نشلج رسید و ساعت ۰۰:۱۰ به اصفهان برگشتیم.

از نکات قابل ذکر در این برنامه وجود آب در طول مسیر و همچنین زمان بر بودن برنامه با وجود ارتفاع نه چندان زیاد قله می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*