اخبار و اعلامیه ها
خانه / گزارش برنامه های اجرا شده / روستای باستانی قهی به قلعه خیرآباد

روستای باستانی قهی به قلعه خیرآباد

سرپرست برنامه: خانم پروانه نصیری

 عکاس گروه:  آقایان احسان امین جواهری و مهرداد شفائی

مسئول امور محیط زیست:   آقای علی اوقانیان

گزارش نویس : آقای پوریا کمانی فرد

 

روستای باستانی قهی
 روستای قهی یکی از قدیمی ترین روستاهای بخش جلگه اصفهان است . قهی در فاصله ۷ کیلومتری غرب مرکز بخش، ( هرند) در حاشیه کویر قرار گرفته است . این روستا از شمال به شهر کوهپایه، از شرق به شهر هرند، از جنوب به رودشت و دهستان شاه طور و از غرب به شهر سگزی و مزرعه شور محدود شده است. و به علّت فاصله کم با شهرهای “هرند “و ” کوهپایه ” دارای ارتباط قوی با شهرهای یاد شده است.
 روستای قهی قبلاً از توابع بخش کوهپایه بوده است. فاصله این روستا تا مرکز بخش یاد شده ۱۰ کیلومتر و تا مرکز استان ۸۰ کیلومتر است . قرار گرفتن در حاشیه کویر، روستا را تحت تاثیر قرار داده و دارای آب و هوای خشک است.
تاثیر مستقیم آب و هوا در پوشش گیاهی و تنوع جانوری این منطقه و روستای قهی به خوبی محسوس است . ارتفاع آن از سطح دریا ۱۵۷۵ متر است و در موقعیت ۳۵درجه و۳۲ دقیقه عرض جغرافیایی و ۱۵ درجه ۵۲ دقیقه طول جغرافیایی قرار گرفته است.
قدمت این روستا بر اساس مدارک و آثار باقیمانده از آن به سالها? قبل از اسلام می رسد و نام آن نیز قبلاً ” که? بوده که بعداً به مرور زمان حرف ” ک ” به حرف ” ق ” تبدیل شده است؛
 قهی؛ معرب کهی در برابر کوهپا یا کوهپایه (که در برخی اسناد قدیمی قهپایه آمده) به معنی جای پست و کم ارتفاع و پایین تراست
بافت قدیمی روستا در مرداد ماه سال ۱۳۸۴ به ثبت شورای ثبتی استان اصفهان رسید و سپس در تاریخ ۵/۸/۱۳۸۴ این روستا به شماره? ۱۳۶۰۰ در فهرست آثارثبت شده ملی قرار گرفت.
تاریخچه ” قهی “
روستای قهی دارای شناسنامه ای کهن و معتبر است که یادگاری از روزگاران دیرین است و سالیان بسیاری است که در حاشیهء کویر ، نشیب و فراز فراوانی بخود دیده است. تاریخ بنای قهی  به سده های قبل از اسلام می رسد. مسجد جامع قهی با چهار طاقی اوّلیه آن که بافت و ساخت ساسانی دارد گواه این مدعاست. علاوه بر این ، آثار بازمانده از دخمه های زرتشتی که تا پنجاه سال پیش خرابه های آن بصورت تلی از خاک موجود بوده است، بشدت این نظریه را تائید می کند . اما برای مستند کردن موضوع نیاز به بررسی های بیشتر باستانشناسان دارد.
ماکسیم سیرو در کتاب ” راه های باستانی ناحیه اصفهان و . . . ” چنین می نویسد: «در اینجا خانه های افسانه ای وجود دارد که سابقاً مرکز شتر داری تمام ایران مرکزی بوده است . . . . قصبه های جی (قهی) و اخند ( هرند ) هر دو نزدیک کوهپایه در روی یک راه درجه دوّم قرار دارند که از سگزی می آید و مستقیماَ به ورزنه می رسد. جی را میتوان گفت که مرکز قافله های شتر ایران مرکزی بوده. تعداد چهارده نهر و کمبود آن از آبهای زیرزمینی ذخیره آب لازم را برای مزارع جو و حیوانات تأمین می کرد. به علاوه آب انبارهای بزرگ و چند حمام نیز در چندین نقطه مجموعه آبادیها دایر بودند. جی دارای یک محله است با استحکامات و چند بنای مذهبی در آن وجود دارد مانند مسجد جامع و امام زاده  ” شاه عبدالواحد ” که از بناهای بسیار قدیمی ایران می باشد.
مساجد و اماکن مذهبی:
مردم قهی مراسم مذهبی را ارج می نهند و در دهه اوَل محرم در هر جای ایران که باشند به زادگاه خود می آیند و مراسم عاشورای حسینی را با شکوه هرچه تمام تر برگزار می کنند. به همین دلیل در روستا ۶ حسینیه  و ۱۲ مسجد وجود دارد.
قلعه ها و مزارع
در داخل روستا ۲ قلعه وجود داردکه قدمت زیادی دارند و جزء بناهای شاخص روستا هستند . قلعه شیخ شامل ۱۵ خانه و قلعه آتشگاه داری ۷ خانه بوده این ۷ خانه توسط دیوار بلند و۷ برج خشتی به ارتفاع۷ متر  احاطه شده است . این دو قلعه در غرب روستا قرار دارد. محل اولیه اسکان مهاجرینی بوده که در دوره صفوی از خراسان  به این روستا کوچانده شده بودند . دیگر قلعه های با قیمانده در روستا که تعداد آنها ۱۰ بنا می باشد در اطراف روستا جای گرفته اند که در کنار برخی از آنها بواسطه وجود آب مزارعی شکل گرفته است.
خانه ها
خانه های روستا به ۲ گونه تقسیم می شوند خانه های اربابی  و خانه های  معمولی. خانه ها؛ اندرونی (بجزء بالا خانه حاج حسن قرهی) و نمای بیرونی آن ها  دیوارهای بلند کاهگلی است که گاه روزنه های زیبای مشبک آجری یا خشتی در آن ها دیده می شود. خانه های اربابی بزرگ، زیبا و باشکوه در این روستا، گذشته از خانه خان ها، بدلیل وجود خانواده هایی که صاحبان کاروانهای بزرگ  شتر بودن زیاد دیده می شود. که از مهم ترین آنها می توان به خانه ابولقاسم خان ( رزمجو)، ابوتراب خان ( حاج داراب)، خانه حاج آخوند(تقوی)، خانه علیرضا قرهی، خانه حاج امین الله قرهی، بالا خانه حاج حسن قرهی، خانه لقمان و … را نام برد.
آب انبارها :
قهی دو آب انبار داردآب انبار خان یا آب انبار کدخدا یا آب انبارمحله پایین مربوط به دوره ناصرالدین شاه واقع در بخش غربی روستا با پوشش گنبدی به قطر ۱۱ متر ودارای ۴ بادگیر ۸ وجهه به ارتفاع ۱۰ متر .
دیگر آب انبار حاج مختار یا آب انبار محله بالا که از آب انبار خان قدیمی تر  و مربوط به دوره فتحعلی شاه است و تقریباً در شمال مرکزی جای دارد. قطرگنبد آن ۱۴ متر و چهار بادگیرتک دهانه با ته رنگ مستطیل  به ارتفاع ۷ متر را دارا است ،  در بالا سردر ورودی آب انباربالا خانه ای ساخته شده برای استراحت افرادی که باید منتظر  می ماندن تا نوبت آب آنها فرا برسد . که این نوع معماری منحصر به فرد است.
قناتها و نیرآبها:
قناتها شریانهای حیاتی روستا و مزارع آن هستند . مردم قهی وجود بعضی قناتها  را به سالهای دور  و حتی پیش از اسلام میدانند ، نام آنها نیز موید این موضوع است (کهنی و کلوپه ) . تعداد قناتها در محدوده روستای قهی (متعلق به روستا ) حدود ۲۱  قنات می باشد که ۲ قنات از  داخل روستا می گذرد. (کهنی و اسفیداب).
برجها:
هم اکنون تعداد ۳ برج در خانه ها، ۷ برج در قلعه آتشگاه  و حدود ۲۰ برج در قلعه مزارع باقی مانده است. این برجها در چند طبقه ساخته میشده و راه پله ای بصورت گرد راه خانه را به  بالای برج می رسانده. نوع خاصی از پلکان  نیز از داخل برخی طبقات اتاقکهای برجی را به هم راه می دهد.
قلعه خیرآباد:
قلعه وروستای خیرآبادکه زمانی ۲۰ خانوار در آن سکونت داشته اند در نزدیکی خط راه آهن قرار داشته و با یک جاده خاکی با روستای قهی ارتباط دارد.
قلعه اکنون خالی از سکنه است ویک قنات به زحمت زمینهای اطراف را آبیاری می کند تاسیس قلعه مربوط به دوره قاجاریه میباشد و به گفته شخص مالک قلعه و مزرعه خیر آباد تا سال ۱۳۸۳ زندگی در این قلعه جریان داشته است
بافت معماری داخل قلعه که توسط میراث در حال بازسازی است بسیار زیباست.
  ۳۲°۳۸’۳″N   ۵۲°۲۰’۴۱″E :مختصات
برنامه صبح روز جمعه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۱ راس ساعت ۰۶:۰۰ صبح با حرکت از ایستگاه های تعیین شده (دروازه تهران پل چمران میدان احمد آباد و نهایتا پل بزرگمهر) آغاز گردید. ساعت ۰۶:۴۵ با تکمیل شدن اعضای برنامه از میدان بزرگمهر راهی سفر شدیم.
مسیر حرکت به سمت مقصد به شرح زیر بود: حرکت در جاده ی نائین به سمت روستای کوهپایه راس ساعت ۰۸:۰۰ در کوهپایه جهت خرید تنقلات توقف کوتاه صورت گرفت ادامه مسیر در جاده هرند و نهایتا ساعت ۰۸:۴۵ در روستای قهی مینیبوس توقف نمود.
۰۹:۰۰ به سمت امامزاده عبدالواحد فرزند موسبن جعفر جهت صرف آش ن ری معروف به آش پاتوق.این آش هر ساله در روز اول محرم با هزینه همه احالی روستا پخته میشود.پس از صرف آش ۰۹:۲۰ به سمت مینیبوس حرکت نمودیم در کنار محل پارک ماشین جلسه تشریح برنامه ومعارفه اعضاع صورت گرفت خانم پروانه نصیری سرپرست گروه پس از اراعه خلاصه وضعیت برنامه پیش رو به شرح زیر مسئولیت نفرات را ابلاغ نمودند:آقایان احسان امین جواهری راهنما و عکاس گروه علی اوقانیان مسئول امور محیط زیست برنامه و فرزاد صادقزاده.
۰۹:۴۵ بازدید از آب انبار کدخدا و بعد از آن بازدید از منزل خان روستا حاج ابوتراب خان قرهی پدر حاج داراب خان قرهی بنیانگذار منزل در اواخر دوره قاجاریه صورت گرفت این منزل هم محل سکونت خان و هم مقر حکومتی ایشان بوده است خاندان قرهی از روستای قره واقع در استان فارس شیراز به این منطقه کوچانیده شده اند (قره در زبان ترکی به معنای سیاه میباشد) خروجاز منزل ۱۰:۱۵ و حرکت به سمت نیراب روستا (آب نیراب از قنات های منطقه است) نیرابها آب مورد نیاز شستوشوی مردم روستا را امین میکردند. در مسیر حرکتاز نیراب به سمت کتابخانه شهدا یک برج دیدبانی رخ مینمود این برجها به ارتفاع تقریبی ۱۰ متر جهت دیدبانی و اطلاع مردم از حجوم دزدان و بیگانگان ساخته شده اند. ۱۰:۴۰ بازدید از کتابخانه و نمایشگاه عکس “شهدا” به مدت ۱۵ دقیقه (در نمایشگاه عکس سندهایی وجود داشت که نشان میداد اهالی روستا بعد از پرورش شتر به عنوان حرفه و منبع درامد به کشت خشخاش روی آورده بودند. به این معنا که کشت غالب  این روستا و مناطق هرند کوهپایه و سگزی از سال ۱۳۰۰ ه.ش تا قبل از انقلاب خشخاش و تریاک بوده است) و پس از آن بازدید از منزل عبد الصمد خان قرهی از خوانین روستا.
ساعت ۱۰:۴۵ پایان بازدید از روستا و حرکت به سمت جاده خاکی قهی به قلعه خیر آباد جهت شروع پیاده روی.
۱۱:۳۰ ابتدای جاده خاکی قهی خیر آباد و شروع پیاده روی.
راس ساعت ۱۳:۵۰ بعد از ۸ کیلومتر (دو ساعت و پنجاه دقیقه) پیاده روی سبک به قلعه خیرآباد رسیدیم. ساعت ۱۴:۰۰ الی ۱۵:۰۰ صرف نهارو استراحت در زیر سایه درختان سرسبز مجاور قلعه
ساعت ۱۵:۰۰ مسئول امور محیط زیست برنامه آقای علی اوقانیان با پخش نایلون زباله و دستکش یکبار مصرف شروع پاکسازی منطقه را به اعضا اعلام کرد پاکسازی منطقه به مدت ۳۰ دقیقه صورت گرفت.
۱۵:۳۵ تیم جهت بازدید از قلعه به آن وارد شدند . قلعه از جنس خشت و گل بود در ورودی فلزی بود ولی درب اصلی قلعه که چوبی بود در گوشه تالار ورودی فلعه کنار دیوار مشاهده میشد قلعه اتاقهای زیادی داشت که در هر اتاق،قصه ای از سادگی حیات گذشتگان را می توان مرور کرد؛ حیاتی که در درازنای تاریخ، از رشته قنات قلعه خیرآباد هویت گرفته است.
بافت داخل قلعه با روکش گِلی اش از هوشمندی سازندگانش خبر می دهد که در عین سادگی و بی نظمی معماری بنا، در ساخت آن تمام ملاحظات و اقتضائات آدمهای آن روزها لحاظ شده است. داخل قلعه سفیدکاری هایی که نشان از تازگی و مرمت دارد مشاهده میشد.
در چهار گوشه قلعه پله های از هم گسسته، ما را به پشت بام می برد، پشت بامی که تودرتوست و گنبدهای هر اتاق قلعه با قامت کوچکشان به افلاک سر کشیده اند.همه ظواهر موجود در این مکان حکایت از این دارد که این قلعه نیمه مخروبه متعلق به دوره قاجار است.اتاقها خالی از حیات،بوی نای کهنگی می دهد اما تاریخ و زندگی یکدست ساده و بی آلایش اهالی قلعه خیرآباد تامل برانگیز است ضمن اینکه در کنار این کهنگی،ظواهر مرمت هم دیده می شود.البته لازم به ذکر است که(به گواه صاحب ملک و قلعه خیر آباد) بعد از  ثبت ملی قلعه خیرآباد، مرمت اضطراری آن با هزینه ی شخصی آغاز شده و  تاکنون اعتباری از سوی سازمان دریافت نشده است این نکته در نظر دوستان بسیار قابل تامل بود.حیات انسانی شیرین و بی آلایش این قلعه تا سال ۱۳۸۴ با حضور ۲۰ خوانوار ادامه داشته است.در نهایت ساعت ۱۷:۳۰ قلعه و مزرعه زیبای خیر آباد را به سمت اصفهان ترک کردیم.
اما قلعه خیرآباد هنوز با آن ظاهر ساده و صفای سکونتگاهی رعیت گونه اش،نگاهش را بر پنجه های پینه بسته  کویر دوخته است تا شاید رونق دوباره بگیرد و توجه گردشگران را بسوی خود جلب کند.
قلعه خیرآباد،تنها یک اثر منحصربفرد تاریخی در دل کویر نیست بلکه نقطه رویش امید دوباره در غبار زندگی است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*