اخبار و اعلامیه ها

برنامه سرآقاسید

به نام خدا

از دور چراغی پیدا شد. هوا تاریک و اطراف ماشین چیزی پیدا نبود. جلوتر برق چشمان خرگوش های بازی گوش با سوسو زدن چراغ هایی در دور دست یکی شده بود. هر از گاهی نور چراغ مینی بوس درختان بلوط کنار جاده و رودخانه انتهای دره را نمایان می کرد. بیش از سی کیلومتر جاده خاکی با گردنه های خطرناک را پشت سر گداشته بودیم. دست اندازهای جاده خاکی همه را خسته کرده و منتظر نشانه ای از روستا، چشمها را به جلو خیره گداشته بود، که ناگهان …

ساعت ۵:۲۰ دقیقه یعنی ۱۰ دقیقه زودتر از موعد به محل قرار سفر به روستای سر آقاسید رسیدم. کم کم همسفران اضافه شدند. مینی بوس سفید رنگی نزدیک شد و کنار ما ایستاد. متوجه شدم وسیله نقلیه سفرمان است. کوله را برداشتم و منتطر باز شدن درب صندوق مینی بوس به انتطار ایستادم. راننده کوله ها را یکی یکی جا داده و درب را به سختی بست.

همه به انتظار ساعت را نگاه می کردند تا شاید آخرین نفر اضافه شود. حسین محمدی آخرین همسفر قرار بوده با هواپیما از تهران به اصفهان بیاید. ساعت ۵:۴۵ خبر نشستن هواپیما رسید. نیم ساعتی گذشت تا از فرودگاه برسد. دیر آمدن باعث شد تا حسین محکوم به خرید بستنی شود.

 بالاخره در ۲۰ مهرماه سال ۹۱ ساعت ۶:۲۰ بعد از ظهر روز پنجشنبه با ۱۷ نفر همسفر سوار وسیله نقلیه بنز سفید رنگ شده و به سمت مقصد یعنی روستای سرآقاسید حرکت کردیم.

فصل دوم

اتوبان ذوب آهن اصفهان ترافیکی نداشت. سرعت از ۹۰ کیلومتر تجاوز نمی کرد. صدای داخل ماشین بیشتر از صدای اتوبان بود، اما کسی را آزار نمی داد. صدای موسیقی در فضای ماشین با صحبت ۲ به ۲ بچه ها یکی شده بود. با گذشت چند دقیقه ی دست زدن و خوشحالی پرتحرک چاشنی سفر شد.

سرپرست پس از دعوت بچه ها به گوش کردن به صحبتهاش، برنامه را به صورت کلی توضیح داد و از همه خواست تا در یک همکاری دوستانه او را برای سفری خوش همراهی کنند. در این میان از آقای احسان امین جواهری راهنمای برنامه خواسته شد تا بیشتر به توصیف روستا و ادامه سفر بپردازد، که احسان بعد از توصیفاتش دوستان را به رعایت مسائلی همچون حفظ محیط زیست و احترام به فرهنگ مردم روستا تشویق کرد.

تقریبا یک سوم راه را طی کردم. ساعت ۸ شب به شهرکرد رسیدیم. در کنار پارک معلم توقفی ۴۰ دقیقه ای داشتیم. توقفی شاد همراه با تولد خانم راوش که با اتمام تولد و خوردن مقدار زیادی کیک که باعث نخوردن شام شد، سوار بر مینی بوس حرکت کردیم.

فصل سوم

خواب نیمی از ماشین را گرفته بود. با گذشتن از فارسان و چلگرد ساعت ۱۰:۴۰به جاده باریک شیخ علی خان رسیدیم. در کنار جاده کندو های عسل و چادر های باقی مانده از عشایری که هنوز رخت کوچ نبسته بودند، جلب توجه می کرد. چهارپایانی هم بدون حرکت در تاریکی امتداد جاده ایستاده بودند. مینی بوس ایستاد. فردی در تاریکی نزدیک شد. گویا روزهای گذشته یکی از همسفران در گذر از این منطقه با کوچ نشینی به نام ممد مراد آشنا شده بود. دو سه نفری پیاده شده و با ممدمراد خوشبش کردند. صدای موتور ماشین اجازه نمی داد تا درست بفهمم چه می گویند. انگار از مکانی برای خواب می پرسیدند. بعد از چند دقیقه خداحافظی کردند و سوار شدند. مینی بوس حرکت کرد. وارد جاده خاکی شدیم. حدود ۴۰ کیلومتر مانده تا به روستا برسیم. خواب که در بدنم حرکت میکرد، به چشمانم رسید. فقط دست انداز ها و پیچیدن های سریع ماشین بر سر خم های جاده را می فهمیدم.

فصل چهارم

چشمانم را باز کردم. از دور نوری ضعیف پیدا شد. هوا تاریک و اطراف ماشین چیزی پیدا نبود. جلوتر برق چشمان خرگوش های بازی گوش با سوسو زدن چراغ های در دور دست یکی شده بود. هر از گاهی نور چراغ مینی بوس درختان بلوط کنار جاده و رودخانه انتهای دره را نمایان می کرد. بیش از سی کیلومتر جاده خاکی با گردنه های خطرناک را پشت سر گداشته بودیم. دست اندازهای جاده خاکی همه را خسته کرده و منتظر نشانه ای از روستا، چشمها را به جلو خیره گداشته بود، که ناگهان چراغ های کم نور سرآقاسید پیدا شد. به دو راهی رسیدم. یکی به بالای روستا میرفت و یکی به پایین روستا کنار امامزاده منتهی میشد. کنار امامزاده مقصد ما بود.

به محض ورود اتفاقی ناخوشایند رخ داد. هجوم صدای گله ی سگ های روستای همه را شوکه کرد. هر از گاهی نزدیک می شدند. ۲ نفر از گروه به اطراف سر زدند تا جایی برای کمپ شبانه پیدا کنند. امامزاده بسته بود و فقط پشت بام یکی از خانه های پذیرای چادرها بود.

تا صبح سگ ها خواب نداشتند و به حضور ما اعتراض می کردند. اما این اعتراض ها به خشونت نکشید.

فصل پنجم

حالا سگ ها خوابیده بودند و صدای شاتر های دوربین اجازه خواب نمی داد. عکاسان گروه ساعت ۵:۳۰ صبح را به ثبت فریم به فریم از روستا انتخاب کرده بودند.

کم کم من هم بیدار شدم. ساعت ۶ صبح همه بیدار بودند. بعد از خوردن صبحانه راهی روستا شدم. عده ای عکاسی و عده ای به دیدن روستا رفتند. دختران رنگی پوش روستا مرا به دیدن ۲ چشمه بردند. به قول آنها یکی از چشمه ها نذر مردان دم بخت را جواب می داد. از دختران که جدا افتادم، به سمت ماشین رفتم. همه منتظر من بودند. سوار بر مینی بوس از روستا خارج شدیم. ۸:۳۰

فصل ششم

مینی بوس وارد جاده فرعی شد. این تغییر مسیر برای دیدن غار یخی بود. در دشتی که چراگاه چهارپایان عشایر ماشین ایستاد.

پس از پیاده شدن و عبور از رودخانه وسط دشت، از کوه سنگی کناره دره بالا رفتیم.

بعد از یک سعود و فرود به گذر از حاشیه رودخانه ادامه دادیم. ۱۵ دقیقه گذشت تا ساعت ۱۰ صبح به غار یخی رسیدیم.

اما به دلیل سست بودن یخ ها ادامه ندادیم. نیم ساعتی را آنجا گذراندیم. در راه برگشت از غار، سرپرست به جهت راحتی مسیر درون رودخانه و گذر از دره را انتخاب کرد. دمای آب پاها را تا مرز یخ زدن پیش برد. اما یک خاطره بود.

حالا به موقعیت ماشین رسیدیم. ساعت ۱۱:۴۵ است. پس از استراحتی کوتاه، به پیشنهاد احسان فعال رفتگران طبیعت، با دستکش و نایلون های از پیش آماده شده به نظافت و جمع آوری بازیافت های دشت مشغول شدیم. گر چه مقدار جمع آوری شده بسیار کمتر از حجم انبوه زباله ها بود، اما این نمونه کارها الگوی برای فرهنگ سازی حفاظت از طبیعت برای فرزندان ماست.

فصل هفتم

رنگ زرد درختان بدون شک عکاسان را به یک میهمانی دعوت می کرد. مینی بوس ایستاد و همه پیاده شدند. حاشیه سد یک کوهرنگ واقعا زیباست.

اینجا بزرگترین سرچشمه کوهرنگ است. ساعت ۱:۴۵ ظهر و ما درست روبروی خروجی آب چشمه که به ۲ آبشار تقسیم شده، رسیدیم. نزدیک به ۲ ساعت برای صرف ناهار توقف داشتیم و در ساعت ۳:۳۰ به سمت سد یک کوهرنگ راه افتادیم.

۴:۴۵ بعد از ظهر سد کوهرنگ میزبان ما بود. تا ۶ بعد از ظهر منطقه را با ماشین گشت زدیم. و دیگر هیچ . . .

فصل هشتم

به سمت اصفهان

سرپرست برنامه : خانم منیره دادخواه

راهنمای گروه : آقای احسان امین جواهری

گزارشنویس : آقای محمد سلطانی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*