اخبار و اعلامیه ها
خانه / اطلاع رسانی ثبت نام برنامه ها / اطلاعیه ۷ تا ۱۴ فروردین ۱۳۹۴: ایرانگردی سیستان تا بیرجند

اطلاعیه ۷ تا ۱۴ فروردین ۱۳۹۴: ایرانگردی سیستان تا بیرجند

اطلاعیه برنامه تعطیلات نوروز ۹۴
ایرانگردی و طبیعت گردی سیستان تا بیرجند (شرق کشور)

بازه ی زمانی:
شامگاه پنج شنبه ۶ فروردین ۹۴ تا عصر جمعه ۱۴ فروردین ۹۴

مبدا و زمان حرکت:
متعاقباً اعلام می شود.

وسیله نقلیه:
مینی بوس

ظرفیت برنامه:
حدود ۱۶ نفر

اهداف برنامه:

بهره مندی از طبیعت بهاری زیبای استان های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی

آشنایی و لمس فرهنگ غنی مردمان سیستان  و شرق کشور

بازدید از سایت های تاریخی و باستانی

بازدید از جاذبه های گردشگری و طبیعی

تقویت پیوندهای دوستی و اجتماعی

مسئولیت های گروهی:

سرپرست: محمد نوری زاده
دستیار و مشاور سرپرست: احسان امین جواهری

سطح برنامه:
سفر طبیعت گردی و ایرانگردی با پیمایش های متوسط با کوله سبک

پیش نیاز:
داشتن روحیه سفرهای گروهی، توانایی پیمایش های سبک تا متوسط برای بازدید و گشت در آثار طبیعی و تاریخی و علاقه مندی به سایت های تاریخی

ملاحظات پزشکی و سلامتی:
شرکت کنندگان اظهار می دارند در سلامت کامل قرار دارند و همچنین هیچ گونه اعتیاد به دخانیات، الکل و مواد مخدر ندارند.

توضیح ۱: عزیزانی که به تازگی مورد عمل جراحی قرار گرفته اند، افراد مبتلا به سایر بیماری ها که در مرحله ی درمان هستند و افرادی که به صورت روزانه یا دوره ای از دارو استفاده میکنند، می بایست از پزشک معالج خود گواهی صحت و سلامت دریافت و در موقع نام نویسی به سرپرست برنامه ارائه دهند.

توضیح ۲: لازم است همسفران عزیز کلیه ی داروهای شخصی خود را به همراه داشته باشند و ترتیب و دوز مصرفی آنها را پیش از برنامه به آگاهی سرپرست برسانند.

توضیح ۳: دوستان عزیزی که هرگونه آلرژی (حساسیت) نسبت به مواد خوراکی، داروها، گیاهان، سم گزش و نیش حشرات دارند لازم است در موقع نام نویسی موضوع را به طور کامل برای سرپرست تشریح نمایند. افرادی که سابقه ی واکنش آلرژیک حاد (آنافیلاکسی) دارند، لازم است با سرپرست برنامه مشورت نمایند.

برخی از وسایل مورد نیاز*:
* این لیست پیشنهادی است و شامل همه ی لوازم مورد نیاز نمی باشد.

 •  کوله چندروزه متناسب با برنامه
 • کوله سبک (۱۵ لیتری) برای داخل وسیله نقلیه، پیمایش ها و بازدید ها
 • کیسه خواب متناسب با فصل
 • چادر ۲ پوش کمپینگ هر ۲ یا ۳ نفر یک تخته
 • کفش پیاده روی یا ترکینگ
 • بالا پوش ضد باران
 • لیوان، قاشق، چنگال
 • لباس گرم
 • ظرف حمل آب
 • وسایل و ظروف پخت و پز
 • کیت کمک های اولیه و داروهای شخصی
 • کارت شناسایی
 • مقنعه الزامی برای خانم ها
 • وسایل بهداشتی
 • کلاه  و عینک آفتابی
 • چراغ پیشانی با یک دست باطری اضافه
 • پوشاک اضافه، حوله و وسایل استحمام
 • تغذیه ترجیحاً خانگی برای طول برنامه مطابق با توضیحات روزشمار برنامه

ملاحظات کوله چینی و توشه سفر:

همسفران عزیز در نظر داشته باشند با توجه به محدودیت حمل بار توسط وسیله نقلیه هر نفر می تواند کلیه وسایل و توشه ی مسافرتی خود را فقط در یک کوله در قسمت بار و یک کوله سبک ۱۵ لیتری داخل ماشین آماده کند. لطفاً به دلیل محدودیت فضای بار از همراه آوردن چادرهای دفی (اتوماتیک) خودداری فرمایید.

ملاحظات غذایی:
توصیه می شود برای ۲۴ ساعت اول خوراک خود را از منزل تهیه کنید و همراه بیاورید. برای روزهای بعد می توانید از فرصت های شب مانی برای آشپزی در کمپ یا اقامت گاه ها استفاده فرمایید.
توضیح ضروری: لطفاً برای حفظ سلامتی خود و پیش گیری از مسمومیت ها از همراه آوردن انواع کنسروجات خودداری فرمایید. برای مطالعات بیشتر در خصوص تغذیه و آشپزی در طبیعت به جزوات مربوطه در وبلاگ گروه کوهنوردی اسپادانا مراجعه فرمایید.

ملاحظات زیست محیطی و گردشگری مسئولانه:
ما به عنوان گردشگران متعهد همه ی تلاش خود را خواهیم کرد که مجدانه به عنوان یک اصل به موارد زیر در همه ی برنامه ها اهتمام ورزیم:
۱٫ چیزی در طبیعت جا نگذاریم به غیر از رد پایمان و چیزی از طبیعت برنداریم به غیر از عکس.
۲٫ زباله ها را در محیط زیست و طبیعت رها نکنیم، همیشه چند کیسه همراه ببریم و همه ی زباله های تجزیه شدنی و تجزیه نشدنی را به شهر (و نه روستا) برسانیم.
۳٫ پرهیز از کندن گل ها و گیاهان و شکستن شاخه های درختان.
۴٫ پرهیز از نزدیک شدن به آشیانه جانوران و آسیب رساندن به آنها.
۵٫ خودداری از افروختن آتش (استفاده از آتش با رعایت اصول و فقط در موارد اضطراری)
۶٫ راهپیمایی در مسیرهای پاکوب و پرهیز از پیمودن دامنه های بکر و رویشگاه گیاهان.
۷٫ برپایی کمپ با کم ترین آسیب به پوشش گیاهی.
۸٫ اجتناب از دفع ادرار و مدفوع در رودها و نزدیکی چشمه ها و جویبار و نقاط پرتردد.
۹٫ پرهیز از ایجاد سر و صدا در محیط آرام کوهستان.
۱۰٫ احترام به آداب و رسوم مردم محلی
۱۱٫ حمایت و کمک به اقتصاد محلی با خرید محصولات بومی
۱۲٫ خودداری از عکس گرفتن از مردم محلی مگر با اجازه از آنها

پیش بینی رویداد برنامه:

روز اول پنج شنبه ۱۳۹۴/۱/۶:
حضور در محل قرار گروه رأس ساعت اعلام شده
امضای فرم رضایت نامه
بارگیری کوله ها
حرکت به سمت کرمان
شام در داخل وسیله نقلیه
شب در مینی بوس

روز دوم جمعه ۱۳۹۴/۱/۷:
بازدید از مجموعه حمام گنجعلی خان کرمان
بازدید از بازار سنتی کرمان
بازدید از موزه زرتشتیان جهان در کرمان
حرکت به سمت ماهان و بازدید از باغ شاهزاده ماهان
شب مانی در شهر ماهان یا راین

پانورامای حمام گنجعلی خان مجموعه گنجعلی‌خان یکی از زیباترین و پربیننده‌ترین اماکن تاریخی شهر کرمان به شمار می‌رود. این مجموعه که یادآور تلاش گنجعلیخان حاکم کرمان در عصر صفویه است، شامل: بازار، حمام، میدان، کاروانسرا، آب انبار، مسجد وضرابخانه است. حمام گنجعلی‌خان یکی از بخش‌های معروف و دیدنی این مجموعه است که معماری زیبای آن از شاهکارهای معماری عصر صفویه است.

بازار سنتی کرمان بازار تاریخی کرمان به عنوان طولانی ترین راسته بازار کشور به کلکسیون معماری در اعصار مختلف شهرت دارد. این راسته بازار از میدان ارگ شروع و به میدان مشتاقیه ختم می‌شود. هر بخش از بازار کرمان در زمان یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده و به خاطر برخی ویژگیهایش در ایران منحصربه‌فرد و دارای شهرت جهانی است.

موزه زرتشتیان جهان موزه زرتشتیان واقع در شهر کرمان، اولین و تنها موزه مردم‌شناسی زرتشتیان جهان است. ساخت این موزه در دهه ۱۳۷۰ به کوشش بهدینان فرزانه، هرمزدیار اشیدری و مهیندخت سیاوشیان شروع شد و در سال ۱۳۸۰ پایان یافت. از کهن‌ترین اشیاء این موزه یک جلد کتاب دست نویس گاتاها با پیشینه بیشتر از دویست سال و یک آتشدان دستی با تاریخ حک شده ۱۲۰۷ است. بخشی از این موزه به انواع آتشدان، روغن سوز، پیه سوز و چراغ لاله اختصاص داده شده‌است. مخنا، لچک، چارقد، کت، پیراهن و شلوار گلدوزی شده از انواع لباس‌های زنانه‌ای است که در این موزه نگهداری می‌شود.

باغ شاهزاده ماهان باغ شاهزاده یا باغ شازده یکی از زیباترین باغ‌‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود. این باغ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. کوشک یا همان عمارت‌های آن بسیار زیباست و به صورت دو آشکوبه ساخته شده‌است و سر در آن از معماری خیلی زیبایی برخوردار است که آن را از سایر باغ‌های ایرانی متمایز و ممتاز می‌سازد. فواره‌های آن چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. این فواره‌ها که در طول باغ قرار دارند زیباترین فواره باغ‌های ایرانی هستند.

روز سوم شنبه ۱۳۹۴/۱/۸:
بازدید از ارگ راین
حرکت به سمت بم
بازدید از قسمت هایی از ارگ بم
بازدید از میل نادری فهرج
ادامه مسیر به سمت زاهدان
شب مانی در زاهدان

ارگ راین با دورنمای کوه هزار ارگ رایِن یکی از بزرگ‌ترین بناهای خشتی جهان است. این بنای تاریخی بزرگ با مساحتی بیش از بیست و دو هزار مترمربع، دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم است. گفته می‌شود قدمت آن به دوره ساسانیان بر می‌گردد.

ارگ بم پس از بازسازی ارگ بم بزرگترین سازه ی خشتی در جهان و در نزدیکی شهر بم قرار دارد. در تاریخ ۵ دی ۱۳۸۲، زلزله شدیدی شهر بم و حومه آن را تحت تاثیر قرار داد. بازسازی ارگ بم همچنان ادامه دارد. «بم و فضای فرهنگی آن» در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است. این ارگ عظیم که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد سده ۵ پیش از میلاد ساخته شده‌است.

میل نادری فهرج میل نادری با حدود ۹۰۰ سال قدمت در ۳۰ کیلومتری جاده فهرج – زاهدان در استان کرمان قرار دارد. این میل یکی از دورافتاده‌ترین مناره‌های ایران است که در ناحیه‌ای کویری و بسیار خشک در میانه‌های راه بم به زاهدان و در منطقه‌ای به نام نرماشیر قرار گرفته است.

روز چهارم یک شنبه ۱۳۹۴/۱/۹:
بازدید از بازار رسولی زاهدان
حرکت به سمت زابل
بازدید از مجموعه شهر سوخته
بازدید از قلعه رستم و قلعه مچی و آسباد قلعه مچی (در صورت داشتن وقت)
بازدید از ارگ و قلعه سه کوهه و بافت تاریخی سه کوهه
شب مانی در زابل

مجموعه شهر سوخته شهر سوخته نام بقایای دولت شهری باستانی در ایران است که در حاشیه جاده زابل-زاهدان واقع شده‌است. شهر مزبور در روی آبرفت‌های مصب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون و زمانی در ساحل آن رودخانه بنا شده بود. دوره بنای این شهر بزرگ با دوره برنز تمدن جیرفت مقارن است و ایرانیان در حدود ۶۰۰۰ سال پیش در این شهر زندگی می‌کرده‌اند. گفته می‌شود شهر سوخته پیشرفته‌ترین شهر جهان قدیم بوده‌ است و حتی بسیار پیشرفته‌تر از دولت شهر کرت که سینوهه در کتاب خود از آن یاد کرده‌است. نخستین انیمیشن جهان و اولین چشم مصنوعی جهان در شهر سوخته کشف شده است. شهر سوخته در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

آسباد (آسیاب بادی) قلعه مچی سیستان قلعه مچی و بنا‌های وابسته به آن در ۶ کیلومتری شهر سوخته قرار دارند. این قلعه مقر و کاخ خاندان بزرگ ملک رئیسی، فرمانروایان جنوبی سیستان می‌باشد که از خشت و گل ساخته شده است. در مجاورت قلعه بقایای یک آسباد قدیمی وجود دارد. جهت آسیاها تماما شمالی جنوبی و در مسیر بادهای ۱۲۰ روزه سیستان ساخته شده است.

ارگ سه کوهه زابل “سکوه یا سه کوهه” یکی از آبادی‌های بسیار قدیمی سیستان مربوط به دوران صفویه قاجار و معاصر است که در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی زابل واقع شده‌، بنای اصلی آن از سه قسمت به هم پیوسته ارگ جنوبی (متعلق به دوره صفویه)، ارگ شمالی (دوره‌قاجاریه) و ارگ میدانی تشکیل شده ‌است.

روز پنجم دوشنبه ۱۳۹۴/۱/۱۰:
بازدید از موزه مردم شناسی سیستان
بازدید از دهانه غلامان
بازدید از منطقه هامون از فراز کوه خواجه
حرکت به سمت نهبندان
بازدید از آسبادهای خوانشرف
شب مانی در نهبندان یا ماخونیک

دریاچه هامون (خرداد۹۳) دریاچه و تالاب بین‌المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه است. دریاچه و تالاب هامون در استان سیستان و بلوچستان واقع شده‌اند. این دریاچه از سه دریاچه کوچک به نام‌های هامون پوزک، هامون صابری و هامون هیرمند تشکیل شده‌است که در زمان وفور آب به هم متصل می‌شوند و دریاچه هامون را تشکیل می‌دهند. در ادبیات و اسطوره شناسی ایران کهن، دریاچه هامون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به ویژه در مباحث فرجام‌شناسی دین زرتشتی در اوستا بارها به این دریاچه اشاره شده است. کنار این دریاچه کوه اوشیدا (اوشیدم یا اوشیدر) قرار دارد که در واقع کوهی بوده است که بر فراز آن بر زرتشت پیامبر وحی نازل می شده است. هم اکنون به نام کوه خواجه نیز معروف است. بسیاری از مورخین با توجه به کوه اوشیدر و دریای کیانسه و سایر اسناد موجود خاستگاه آیین زرتشت را سیستان می دانند.

موزه مردم شناسی سیستان (زابل) این مکان در دوره ی قاجار و در سال ۱۸۹۸ میلادی به عنوان کنسولگری انگلیس توسط معماران داخلی احداث شده است. این موزه دارای بخش های مختلف از جمله شکار، نمایش آداب و سنت های بومی-محلی شامل لباس، کشاورزی، گلیم بافی، پخت نان، آسیاب محلی و قبرستان قدیمی است. موزه ۴۰۰۰ متر مربع مساحت و ۱۲۰۰ متر زیربنا دارد. در حال حاضر بیش از ۳۲۰۰۰ شیء و اثر تاریخی، کاوش های دهانه ی غلامان و شهر سوخته در این موزه نگهداری می شود.

بخشی از آثار باستانی کوه خواجه (اوشیدا) در شب کوه خواجه (کوه اوشیدا) یا (کوه رستم)، تنها عارضه طبیعی در دشت سیستان است که در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر زابل قرار دارد. اوشیدا در زبان پارسی میانه به معنی ابدی است. این کوه ذوزنقه‌ای شکل که نزد سه دین اسلام، مسیحیت و زرتشت مقدس است، از سنگ‌های بازالت سیاه رنگ تشکیل شده و با ارتفاع ۶۰۹ متر از سطح دریا، مانند جزیره‌ای در میان دریاچه هامون قرار دارد. در اطراف این کوه تعداد زیادی آثارباستانی از دوران ساسانیان، اشکانیان و بقایای اماکن اسلامی و معبد بودایی باقی‌مانده‌است که شامل مجموعه ی کاخها، قلعه کهک کهزاد، قلعه چهل دختر، قلعه سرسنگ، آرامگاه خواجه غلطان، ساختمان پیر گندم بریان، خانه شیطان، بناهای منفرد آرامگاهی و قبور اسلامی است. آثار تاریخی پیش از اسلام محوطه ی تاریخی کوه خواجه شامل مجموعه ی کاخها، قلعه کهک کهزاد و قلعه چهل دختر می‌باشد. ارنست هرتسفلد در سالهای ۱۹۲۵ و ۱۹۲۹ میلادی با بررسی این مجموعه عنوان تخت جمشید خشتی را برای مجموعه ی کاخها برگزید.

آسباد خوانشرف نهبندان آسباد یا آسیاب بادی، سازه‌ای بادی است که در گذشته به منظور آسیاب کردن گندم به کار گرفته می‌شد و تا ۷۰ سال پیش در منطقه خراسان جنوبی به ویژه در شهر و بخش‌های نهبندان به خاطر وجود بادهای ۱۲۰ روزه مورد استفاده بوده است. این آسیاب بادها برخلاف آسیاب گندم اروپایی که به صورت افقی طراحی شده محورهایی به صورت عمودی دارد. ساخت آسیاب‌های بادی افزون برکارآمد بودن یکی از نشانه‌های هوشمندی بشر در استفاده مناسب از خشم طبیعت نیز بوده است. برای نمونه منطقه سیستان‌ و خراسان جنوبی محل وزش باد‌های ۱۲۰روزه سیستان است؛ باد‌هایی که می‌تواند به‌عنوان عنصری ویران‌کننده تلقی شود. با وجود این ایرانیان قدیم آسیاب‌های بادی نهبندان را در مسیر این باد‌ها ساختند.

روز ششم سه شنبه ۱۳۹۴/۱/۱۱:
بازدید از روستای شگفت انگیز ماخونیک سرزمین لی لی پوت های ایرانی
حرکت به سمت بیرجند
بازدید از عمارت کلاه فرنگی بیرجند
بازدید از باغ و عمارت اکبریه بیرجند
بازدید از موزه مردم شناسی بیرجند
بازدید از باغ و عمارت رحیم آباد بیرجند
شب مانی در بند دره بیرجند

ماخونیک – سرزمین آدم کوچولوها روستای ماخونیک یکی از هفت روستای شگفت‌انگیز جهان می‌باشد و به لحاظ شهرت آن به شهر لی‌لی‌پوت‌ها، جذابیت‌های حیرت‌انگیزی دارد. سقف خانه ها به زحمت به ۱٫۵ متر می رسد. از روستای ماخونیک تا افغانستان نیم ساعت فاصله وجود دارد و مردم ماخونیک اصالتا افغانی می باشند که در چند قرن پیش از افغانستان کوچ کرده اند و ماخونیک را جهت زندگی برگزیده اند. مردم ماخونیک تا ۵۰ سال پیش، چای نمی‌نوشیدند، شکار نمی‌کردند و اصلاً گوشت هم نمی‌خوردند و هنوز سیگار نمی‌کشند. مردم ماخونیک این قبیل کارها را گناه می‌دانستند. ورود تلویزیون به این روستا به معنای ورود شیطان بود و اهالی تا چند سال پیش به تلویزیون می‌گفتند شیطان. آنها هرگز اجازه نمی‌دادند کودکان پای صفحه تلویزیون بنشینند و جادو شوند.

ارگ کلاه فرنگی بیرجند یکی از آثار تاریخی وجاذبه‌های گردشگری که به نماد و نگین شهربیرجند مشهور است، ارگ کلاه‌ فرنگی یا ارگ حسام ‏الدوله، منسوب به امیرحسن خان شیبانی، است که درمرکز شهر بیرجند دراستان خراسان جنوبی واقع است.

عمارت و باغ اکبریه عمارت و باغ اکبریه، یکی از بناهای تاریخی شهر بیرجند است. این بنا در دوره قاجاریه و توسط شوکت الملک در دو طبقه ساخته شده ‌است. این بنا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

باغ و عمارت رحیم آباد بیرجند مجموعه باغ و عمارت رحیم‌آباد در شهر بیرجند از جمله باغ‌های زیبای ایرانی است که شامل حصار، برج‌های نگهبانی، باغ، عمارت اصلی، حوضخانه، عمارت کلاه فرنگی، اصطبل و فضاهای خدماتی می‌باشد.

بند دره بیرجند بند دره، سدی است تاریخی در نزدیکی بیرجند که مهمترین بند تاریخی در بیرجند محسوب می‌شود.قدمت این سد به اواخر دوره‌ زندیه و اوایل دوره‌قاجاریه می‌رسد.

روز هفتم چهارشنبه ۱۳۹۴/۱/۱۲:
بازدید از موزه میراث پهلوانی (زورخانه) بیرجند
بازدید از قلعه تاریخی بیرجند
حرکت به سمت طبس
بازدید از روستای خور
بازدید از روستای اصفهک
شب مانی در طبس

موزه میراث پهلوانی (زورخانه) بیرجند موزه میراث پهلوانی که قدمت آن به دوره قاجار می رسد، با این سبک و سیاق اولین موزه میراث پهلوانی کشور می باشد که در زمره آثار ملی کشور محسوب می گردد. ورزش پهلوانی در زورخانه ای که جنب موزه است همچنان پابرجاست.

قلعه تاریخی بیرجند قلعه بیرجند بزرگترین و قدیمی ترین بنای تاریخی بیرجند به شمار می رود و بر فراز بلندترین نقطه غربی تپه ماهورهای شهر ساخته شده است. قلعه بیرجند از خشت و گل و چینه ساخته شده و از دوره صفویه تا قاجاریه مردم این شهر را در مقابل تهاجم دشمنان به ویژه ترکمن‌ها و ازبک‌ها محافظت می‌کرده است

بافت روستای اصفهک

باغ گلشن طبس باغ گلشن مربوط به دوره زند- قاجار است و در طبس واقع شده است. این اثر به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این باغ باشکوه یکی از مهمترین باغهای ایرانی به شمار می رود. در دومین شماره بخش باغ گردی پایگاه اینترنتی دیلی تلگراف، باغ گلشن طبس در زمره باغ‌های زیبای جهان قرار گرفت .باغ گلشن در منطقه ای واقع شده است که در میان دو کویر نمک زار ایران یعنی دشت لوت و دشت کویرقرار دارد، اما کیفیت معجزه آسای آب این منطقه، آبشارها و استخرهای طبیعی زیبایی را تشکیل داده اند که با چمنزارهای زیبا تزیین شده است . احساس واحه گونه این منطقه با وجود درختان قدیمی نخل، انار و مرکبات به همراه رایحه گلهای رز و ختمی تکمیل می‌شود. باغ گلشن طبس یکی از باغ های نادر ایرانی است که آب جاری دایمی در آن جریان دارد.

روز هشتم پنج شنبه ۱۳۹۴/۱/۱۳: (سیزده به در)
پیمایش دره کال جنی طبس
بازدید از روستای ازمیغان و منطقه تخت عروس
بازدید از روستای گردشگری خرو و پیمایش کال در سر (چشمه آب گرم مرتضی علی، خانه گبر، طاقبند شاه عباسی)
حرکت به سمت خور
شب مانی در خور یا چوپانان

کال جنی طبس کال جنی دره ای زیبا و حیرت انگیز که بومیان قدیمی آن را دره جن ها نامیده اند و آن را خوف انگیز و محل زندگی ارواح و جن ها میدانستند.

روستای ازمیغان طبس روستای ازمیغان یکی از مناطق بسیار سرسبز خطه کویر است. جالب است بدانید در این روستا با شالیزارهای برنج در دل کویر رو به رو می شوید!

کال در سر و چشمه آبگرم مرتضی علی طبس کال سر در یکی از عجیب ترین دره های ایران است که در آن چشمه آب گرم و سرد همزمان جاری است و یکی از جالب ترین و قدیمی ترین سدهای ایران در آن وجود دارد.

روز نهم جمعه ۱۳۹۴/۱/۱۴:

حرکت به سمت اصفهان
پیش از غروب در اصفهان

هزینه ها و تعهدات مجریان برنامه: (لطفاً با دقت مطالعه فرمایید)
اجرای این برنامه هیچ درآمد یا منفعت مالی برای سرپرست برنامه و مدیران گروه کوهنوردی اسپادانا نخواهد داشت. با وجود این که نهایت تلاش خود را برای برنامه ریزی دقیق و ایمن این برنامه خواهیم کرد اما بدیهی است در برابر حوادث و اتفاقات پیش آمده در طول برنامه هیچ مسئولیتی متوجه سرپرست برنامه و مدیران گروه نیست. همه ی شرکت کنندگان عزیز به صورت کاملاً اختیاری و با علم به این که محیط طبیعت و حتی جاده ها مستعد هرگونه خطرات جانی و مالی است در این برنامه شرکت می کنند و مسئولیت هر حادثه ای را از لحظه ی شروع تا پایان برنامه خود شخصاً می پذیرند. همه ی ما باید این تصمیم شخصی و خطرات ناشی از آن را به آگاهی نزدیکان درجه یک خود (پدر، مادر، همسر، فرزندان و …) برسانیم.

با توجه به بالا بودن طول مدت برنامه (۸روز و نیم) و مسافت حدود ۳۰۰۰ کیلومتری طول سفر، طبعاً هزینه های ماشین دربستی بالاترین بخش هزینه های ما در سفر خواهد بود. همچنین بازدید از اماکن تاریخی و ورودیه های مختلف در ایام نوروز به پیک برنامه اضافه خواهد شد. پیش بینی می کنیم پیک برنامه در حالت نرمال برای هر نفر حدود ۲۰۰ هزار تومان باشد که در صورت کاهش یا افزایش هزینه بر روی پیک افراد اعمال می شود.

فرایند نام نویسی:
۱٫ لطفاً این اطلاعیه را به صورت دقیق و کامل مطالعه فرمایید و شرایط روحی، جسمی و سلامتی خود را با شرایط برنامه مطابقت فرمایید.

۲٫ نام نویسی از روز شنبه ۹۳/۱۱/۱۱ تا تکمیل ظرفیت ماشین ادامه خواهد داشت. متاسفانه با توجه به نوع برنامه و ظرفیت محدود منطقه، امکان اضافه نمودن وسیله نقلیه (مینی بوس یا حتی خودرو شخصی) وجود ندارد.

۳٫ لطفاً برای قطعی شدن نام نویسی خود پیش از هر کاری ابتدا در اولین فرصت حضور خود را تلفنی با سرپرست برنامه (۰۹۱۳۱۱۸۱۳۰۴) قطعی کنید و پس از قطعی نمودن مبلغ ۲۰۰ هزارتومان ( ۲/۰۰۰/۰۰۰ ریال) علی الحساب به شماره کارت ۶۱۰۴۳۳۷۹۷۵۳۴۵۵۸۶ بانک ملت (و یا به حساب قرض الحسنه بانک ملت به شماره  ۲۲۳۹۶۳۷۷۵ ) به نام سیدمحمد نوری زاده واریز و شناسه رهگیری را  ظرف ۲۴ ساعت پس از قطعی نمودن به شماره ۰۹۱۳۱۱۸۱۳۰۴ حتماً پیامک کنید.  لطفاً پیش از قطعی نمودن پول واریز نفرمایید. عدم ارسال پیامک تا تاریخ مذکور به منزله عدم نام نویسی است.

۴٫ لطفاً در صورتی که عضو گروه اسپادانا نیستید «فرم تکمیل اطلاعات فردی» را از اینجا دانلود، تکمیل و در اولین فرصت به info@spadanaclub.ir ایمیل فرمایید.

توضیح: در صورت انصراف از برنامه پس از واریز وجه، در صورتی که زمان کافی و جایگزین واجد شرایط برنامه برای شما داشته باشم مبلغ واریزی شما به صورت کامل پس داده خواهد شد.

نکات مهم برنامه: (لطفاً این نکات را با دقت مطالعه فرمایید)

۱٫ برای سلامتی عزیزان، حفظ نظم گروه و مصالح دیگر، اجرای کلیه مراحل سفر برای شرکت کنندگان عزیز تابع نظر سرپرست برنامه می باشد.

۲٫ نظم در طول این برنامه مهم ترین مسئولیت همه ی ماست. رعایت نظم در سروقت حاضر شدن، نظم در حفظ محیط زیست و نظم در حرکت، وظیفه ی ما در برابر یکدیگر خواهد بود. این یک تعهد اخلاقی بین همه ی ماست تا ضمن محترم شمردن حقوق یکدیگر، برنامه ای با صفا و صمیمیت اجرا کنیم.

۳٫ در این برنامه بیدارباش عمومی داده نخواهد شد و صرفاً زمان حرکت اعلام خواهد شد، مگر برای عزیزانی که خودشان بخواهند بیدارشان کنم. پس بنا به روحیات و میل خودتان لطفاً زمانی از خواب برخیزید که زمان کافی برای خوردن صبحانه و جمع آوری وسایل یا کمپ داشته باشید و پیش از ساعت اعلام شده آماده حرکت باشید.

۴٫ شب مانی ها در طول برنامه در کمپ و به صورت گروهی خواهد بود. در صورت امکان در شهرها از امکانات ستادهای اسکان نوروزی شهرداری ها و مدارس یا سایر اقامت گاه ها برای شب مانی استفاده خواهیم کرد.

۵٫ برای استحمام در طول برنامه تلاش خواهد شد در شهرها از امکانات مدارس یا امکانات عمومی استفاده شود. در غیر این صورت انتظار دارم در این مورد شکیبا باشید.

۶٫ همسفران عزیز باید شخصاً نسبت به همراه داشتن تجهیزات مناسب برنامه به ویژه کفش، لباس گرم و ضد باران توجه داشته باشند.

۷٫ در موقع بازدید از بازارها به ویژه بازار زاهدان در صورت خرید احتمالی، لطفاً فضای محدود بار وسیله نقلیه را در نظر داشته باشید و برای این منظور با سرپرست هماهنگی فرمایید.

۸٫ برای تهیه غذا در طول برنامه، می توانید از زمان استراحت های شبانه برای آشپزی در کمپ یا اقامت گاه ها استفاده کنید. مراقب باشید غذاهایی که از خانه می آورید در طول برنامه فاسد نشود. در زمان بازدیدهای شهری ممکن است فقط در برخی شهرها امکان اختصاص زمان برای صرف غذا در رستوران مهیا شود. در این خصوص شب قبل اطلاع رسانی خواهم کرد.

۹٫ کوله ها هر روز صبح بر روی وسیله نقلیه بارگیری می شود و دسترسی به کوله ها فقط شب ها موقع شب مانی میسر می گردد. کوله ها پس از بارگیری پنج شنبه ۶ فروردین در اصفهان، جمعه شب ۷ فروردین پایین می آید و دسترسی به کوله ها صبح و ظهر جمعه امکان پذیر نیست. پس لطفاً کلیه مایحتاج روز جمعه را در کوله سبک بگذارید و نه در کوله سنگین.

۱۰٫ لطفاً کلیه مایحتاج سفر خود را از اصفهان تهیه کرده و هیچ خریدی را موکول به زمان سفر نکنید.

۱۱٫ لطفاً اشکالات و پیشنهادهای شخصی خودتان نسبت به سرپرستی و مسائل جاری برنامه را صرفاً موکول به جلسه ی انتقادات و پیشنهادات پایان برنامه نکنید و در طول برنامه هم هر نکته ای که به ذهنتان می رسد را خصوصی به بنده منتقل کنید تا بتوانم در طول برنامه برای اصلاح نواقص و پیش گیری از به وجود آمدن مشکلات بعدی از آن استفاده کنم. البته در پایان برنامه هم کلیه انتقادات و نظرات خودتان را برای یادآوری بنده و استفاده ی دیگران بهاشتراک جمعی بگذارید.

۱۲٫ عزیزانی که زمان های مشخصی را برای ادای فرائض دینی خود در نظر دارند، لطفاً پیش از برنامه با بنده در میان بگذارند تا در حد توان بتوانم برای این موضوع و رعایت حال این بزرگواران برنامه ریزی کنم.

۱۳٫ پیش بینی هزینه برنامه بسته به تعداد شرکت کنندگان و نوع وسیله نقلیه، برای هرنفر حدود ۲۰۰ هزارتومان است که این مبلغ علی الحساب است و در صورت کاهش یا افزایش هزینه ها حسب مورد بر روی پیک افراد اعمال میشود.

۱۴٫ همانند رویه برنامه های کوهنوردی، هرگونه تغییر در برنامه از قبیل لغو یا تغییر در برنامه (شامل مسیر، زمان، وسیله نقلیه و …)، قبل یا حین برنامه بر اساس شرایط با تشخیص و تصمیم سرپرست امکان پذیر است.

۱۵٫ لازم است خانم های گرامی در داخل ماشین مقنعه همراه داشته باشند.

۱۶٫ با توجه به دور از دسترس بودن امکانات بهداشتی و درمانی در بخش زیادی از برنامه همه ی ما باید مراقب ابتلا به بیماری ها در طول برنامه باشیم. مسمومیت های غذایی و آب را بسیار جدی بگیرید.

۱۷٫ هرگونه احساس ناراحتی و بیماری را در اسرع وقت با سرپرست در میان بگذارید.

۱۸٫ صرفاً جهت آگاهی عزیزان، هرگونه استفاده یا همراه داشتن دخانیات (سیگار، قلیان و …) و سایر مواد افیونی یا نوشیدنی های الکلی در کلیه برنامه های گروه کوهنوردی اسپادانا کاملاً ممنوع است. لطفاً در صورت مشاهده  این موارد، بدون کوچکترین اغماض موضوع را به آگاهی سرپرست برنامه برسانید.

۱۹٫ همنوردان عزیز لطفاً کلیه اطلاعیه های آتی برنامه را از طریق همین سایت پیگیری فرمایید.

در پایان امیدوارم بتوانیم سفری خاطره انگیز، بی خطر و سرشار از شادی را در کنار یکدیگر تجربه کنیم.

اطلاعات تماس: (همنورد عزیز لطفاً قبل از تماس اطلاعات برنامه را کامل مطالعه فرمایید)
mohammadDOTnourizadehATgmailDOTcom

 ۰۹۱۳۱۱۸۱۳۰۴

با آرزوی سالی نیکو – محمد نوری زاده

یک نظر

 1. سپاس بابت توضیح جامع و مشروح برنامه و عکسها.. شاد و پیروز باشید..

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*