اخبار و اعلامیه ها
خانه / اطلاع رسانی ثبت نام برنامه ها / اطلاعیه ثبت نام برنامه “پاک کویر پیمایی بند شاخ کنار تا ریگ ورزنه” – ۱۳ بهمن ۹۶

اطلاعیه ثبت نام برنامه “پاک کویر پیمایی بند شاخ کنار تا ریگ ورزنه” – ۱۳ بهمن ۹۶

پیش گزارش برنامه پاک کویر پیمایی بند شاخ کنار تا ریگ ورزنه
مشخصات برنامه :
عنوان برنامه : بند شاخ کنار تا ریگ ورزنه تاریخ اجرای برنامه: جمعه ۱۳/۱۱/۱۳۹۶ مدت اجرای برنامه : یک روز
سطح برنامه:  سبک تا متوسط

پیش نیاز:

پایبندی و علاقه به حفظ محیط زیست

کارت بیمه ورزشی سال ۹۶

صمیمیت و روحیه ورزشی بالا

پایبندی و علاقه به مفاد بیانیه تیرول و طبیعت گردی سازمان یافته

سلامت کامل سیستم قلبی عروقی(کلیه افراد تندرست با آمادگی جسمانی معمولی میتوانند در این برنامه شرکت کنند)

مجری برنامه:  کارگروه محیط زیست اسپادانا در قالب  برنامه پاک

 

اهداف برنامه :

آموزش و اجرای مفاد بیانیه تیرول در  برنامه

عدم تولید هیچ گونه زباله تجدید ناپذیر در طبیعت

بهره مندی از زیبایی های طبیعت یک مسیر بکر

تقویت صمیمیت و پیوندهای دوستی و اجتماعی

ایجاد شالوده اولیه یک تیم سبز بعنوان سفیران صلح و محیط زیست ایران در برنامه های طبیعت گردی برون مرزی

 

زمان و مبدا حرکت: جمعه ۱۳ بهمن ماه ساعت ۶ صبح

خیابان مشتاق دوم – پشت باغ گلها(محل همیشگی)

ظرفیت برنامه: ۱۶ تا ۲۰ نفر
پیش بینی هواشناسی: پیش بینی دقیق قبل از برنامه اعلام میشود اما منطقه معمولا حدود ۲ درجه خنک تر از اصفهان است اما آفتابی درخشان دارد منطقه پیمایش: جنوب رودخانه زاینده رود در منطقه ما بین شهر ورزنه و تالاب تشنه ی گاوخونی
مختصات مبدا پیمایش: بند شاخ کنار ۳۹ S   ۶۶۹۵۷۸٫۵۰ m E

۳۵۸۰۵۸۶٫۳۰ m N

مختصات مقصد پیمایش: ۳۹ S   ۶۵۷۷۴۴٫۰۰ m E

۳۵۷۹۰۷۵٫۰۰ m N

مسافت جاده آسفالته از اصفهان تا مبدا پیمایش:

۱۲۰ کیلومتر

براورد طول زمان حرکت در جاده تا مبدا پیمایش:

۱ ساعت و۴۵ دقیقه

براورد از طول زمان پیمایش: حدود ۴ساعت حرکت و ۲ ساعت توقف طول مسافت پیمایش: ۱۵ کیلومتر
ارتفاع مبدا پیمایش: ۱۴۶۰ متر از سطح دریا ارتفاع مقصد پیمایش: ۱۴۷۵ متر از سطح دریا
مجموع تغییرارتفاع حین پیمایش:

۲۰۰ متر افزایش ارتفاع و ۱۸۰ متر کاهش ارتفاع

اختلاف کمترین و بیشترین ارتفاع حین پیمایش:

۸۵ متر

تجهیزات گروهی باشگاه: بیسیم، جعبه کمک های اولیه
حداقل تجهیزات لازم:

کارت شناسایی و کارت بیمه ورزشی ، پول نقد ، کفش تراکینگ ساقدار سبک ، بادگیر یا کاپشن، جوراب ضخیم ، صندل(در صورت نیاز) ، دستکش و پوشاک گرم، چراغ پیشانی با یک دست باطری اضافه ،  کوله سبک یک روزه ، ظرف آب ۲ لیتری  ، زیر انداز سبک (درصورت نیاز)، کرم ضد آفتاب، کلاه لبه دار و عینک آفتابی، تغذیه خانگی برای طول برنامه شامل خوراکی هایی که زباله تجدید ناپذیر مانند پلاستیک، فلز، شیشه و … از خود بر جای نمیگذارند ، دوربین عکاسی ، فایل متن بیانیه تیرول روی گوشی

پتانسیل سایر ورزشهای کوهستانی در منطقه : تمامی ورزشهای قابل انجام در کویر
فصول مناسب: از اوایل پاییز تا اواسط بهار
مسئولیت ها و تلفن های ضروری:

۱-    سرپرست : احسان امین جواهری ۰۹۱۳۱۱۸۱۵۶۲

۲-    سرپرست دوم برنامه : علی اوقانیان ۰۹۱۳۳۲۶۷۴۷۲

۳-    پشتیبان برنامه: متعاقبا اعلام میشود

۴-    عکاس برنامه: محمد باقر ادیب بهروز

۵-    راننده وسیله نقلیه: مینی بوس–  متعاقبا اعلام میشود

شرح جزییات پیمایش:
از چند روز قبل از برنامه گروه تلگرامی برای شرکت کنندگان  ایجاد میشود تا هماهنگی های نهایی انجام گردد.

صبح روز جمعه ۱۵ دقیقه قبل از موعد یعنی ۵:۴۵ در محل قرار واقع در خیابان مشتاق دوم دور هم جمع می شویم تا راس ساعت ۶ صبح به سمت شهر ورزنه حرکت کنیم. به محل قرار دیر نمی رسیم چون می دانیم نباید دیگران را معطل خود کنیم و ممکن است از برنامه جا بمانیم. در میانه ی راه توقفی کوتاه برای استفاده از سرویس بهداشتی خواهیم داشت.حدود ساعت ۸ صبح به شهر ورزنه و نهایتا بند شاخ کنار در ۱۷ کیلومتری ورزنه خواهیم رسید.بند تاریخی مذکور در زمان صفویه بر روی رودخانه زاینده رود احداث شده است.به همین دلیل رودخانه زاینده رود حتی در زمان خشکسالی معمولا در این قسمت دارای آب است.همزمان با صرف صبحانه، فرم های رضایت نامه را تکمیل و امضا می کنیم.در اینجا، از ماشین جدا می شویم و از بند عبور کرده به آن سوی رودخانه میرویم و پیمایش خود را آغاز می کنیم.شرکت در پیمایش اختیاری است و افرادی که تمایل به انجام آن نداشته باشند می توانند از طبیعت منطقه در بند شاخ کنار و سپس ریگ ورزنه و شنزارهای آن در نقطه پایانی پیمایش بهر مند شوند.افراد مذکور همراه با ماشین به نقطه انتهایی می روند. حین پیمایش از فرصتهای استراحت و توقف استفاده کرده و گپی در مورد بیانیه تیرول و اصول محیط زیستی با هم خواهیم داشت. حدود ۳٫۵ کیلومتر پیمایش در امتداد رودخانه و در خلاف جهت آب و از کنار بیشه زارهای زیبای منطقه خواهیم داشت.گرای تقریبی مسیر ۲۸۰ درجه است.سپس از رودخانه جدا میشویم و به دل کویر بکر منطقه میزنیم. حدود ۹ کیلومتر با گرای تقریبی ۲۵۵ درجه پیمایش در این جهت خواهیم داشت و در مسیر به تدریج وارد شنزار ماسه ای می شویم و از بلند ترین تپه های ریگ ورزنه با ارتفاعی بیش از ۴۰ و حتی ۵۰ متر عبور می کنیم.تپه های مذکور بدلیل موقیت دور افتاده ای که دارند تقریبا ناشناخته مانده اند و بسیار بکر و دست نخورده هستند.در ادامه پوشش گیاهی جذاب و متنوعی از جمله بزرگترین نبکاهای منطقه را خواهیم دید و مجدد وارد شنزار میشویم.در ادامه حدود ۲ کیلومتر با گرای ۲۸۰ درجه مسیر را ادامه میدهیم تا به نزدیکی جاده و محل قرار با ماشین برسیم. پیش بینی می کنیم حدود ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر در محل مذکور پیمایش را به انتها برسانیم. پس از صرف ناهار به سمت اصفهان باز میگردیم و در صورت داشتن زمان کافی، از مناره زیار، بلندترین مناره آجری اصفهان با حدود ۵۰ متر ارتفاع و ۱۶۰ پله در مسیر بازگشت به اصفهان دیداری خواهیم داشت. پیش بینی میشود پس از غروب آفتاب و در ساعات ابتدایی شب اصفهان باشیم.

پیشنهاد می شود مواد مغذی مانند میوه ، کشمش و انجیر ، خرما و … در حین راه استفاده و به هم تعارف کنید.نیازی به حمل ناهار در پیمایش نیست اما اگر فردی دوست دارد زودتر ناهار میل کند میتواند غذا و آذوقه مورد نیاز را همراه خود بیاورد.

 

فرایند نام نویسی:
۱٫     لطفاً این اطلاعیه را به صورت دقیق و کامل مطالعه فرمایید و شرایط روحی، جسمی و سلامتی خود را با شرایط برنامه مطابقت فرمایید.به ویژه تقاضا داریم روحیه خود برای همکاری در اجرای یک برنامه با اهداف زیست محیطی را بسنجید و سپس برنامه را ثبت نام کنید.

۲٫     لطفاً در صورتی که عضو گروه اسپادانا نیستید و یا تاکنون فرم اطلاعات فردی و پزشکی گروه را تکمیل نکرده اید، فرم خام آن را از قسمت آرشیو فرم ها در سایت گروه دانلود کرده ، تکمیل و به آدرس ehsan.22099@gmail.com  ایمیل فرمایید.

۳٫     برای ثبت نام، ابتدا تمایل خود برای حضور در برنامه را به سرپرست برنامه (۰۹۱۳۱۱۸۱۵۶۲)  اعلام بفرمایید. سپس درصورت وجود ظرفیت خالی، لطفا حداکثر تا قبل از روز  دوشنبه ۹ بهمن ماه مبلغ علی الحساب  سی  هزارتومان  (به شماره کارت ۵۳۸۶ – ۶۷۷۰ – ۰۶۱۰ – ۶۲۲۱ واریز نموده و بلافاصله مبلغ و ساعت دقیق واریز خود را اطلاع دهید.عدم ارسال پیامک واریز تا موعد مقرر = عدم ثبت نام و جایگزینی افراد رزرو

۴٫     مطالعه و مرور بیانیه تیرول و مفاد آن را پیش از حضور در برنامه انجام دهید.فایل بیانیه را می توانید از سایت اسپادانا دانلود کنید www.spadanaclub.ir

توضیح ۱: اولویت ثبت نام قطعی با افرادی است که زودتر تصمیم بگیرند و با واریز مبلغ برنامه ، ثبت نام خود را قطعی نمایند.

توضیح ۲: مبلغ برنامه علی الحساب است و پس از برنامه اضافه پرداخت و یا کسری پرداخت بر حسب هزینه های انجام شده با شرکت کننده تسویه می گردد.

توضیح ۳: در صورت انصراف از برنامه پس از واریز وجه، در صورت عدم وجود زمان کافی و جایگزین واجد شرایط برنامه، کل هزینه واریزی یا بخشی از آن بازگردانده نخواهد شد.

 

کروکی مسیر پیمایش:
 

خط بنفش: جاده آسفالت ورزنه به تالاب گاوخونه و قلعه خرگوشی

خط  زرد  : جاده آسفالت ورزنه به حسن آباد و خارا

خط قرمز  : مسیر پیمایش

 

عکس هایی از برنامه:
  

 

 

 

 

 

نکات مهم برنامه:
۱-    گروه کوهنوردی اسپادانا یک نهاد مردمی خودجوش است که بر طبق اساسنامه و زیر نظر و مجوز هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان فعالیت می کند. با توجه به اجرای دوستانه و افتخاری این گونه برنامه ها بدیهی است در برابر حوادث و اتفاقات پیش آمده در طول برنامه هیچ مسئولیتی متوجه سرپرست برنامه و مدیران گروه نیست. همه ی شرکت کنندگان به صورت کاملاً اختیاری و با علم به این که محیط کوهستان و طبیعت و حتی جاده ها مستعد هرگونه خطرات جانی و مالی است در این برنامه شرکت می کنیم و مسئولیت هر حادثه ای را از لحظه ی شروع تا پایان برنامه خود شخصاً می پذیریم. همه ی ما باید این تصمیم شخصی و پذیرش خطرات ناشی از آن را به آگاهی نزدیکان درجه یک خود (پدر، مادر، همسر، فرزندان و …) برسانیم. همه ی شرکت کنندگان باید فرم رضایت نامه را پیش از برنامه تکمیل، امضا و منقوش به اثر انگشت نمایند.

۲-    در کلیه برنامه های گروه اسپادانا، همراه داشتن یا مصرف هرگونه دخانیات نظیر: قلیان، سیگار، مواد افیونی و هرگونه نوشیدنی الکلی چه به صورت علنی و چه در خفا اکیداً ممنوع است.

۳-    برای سلامتی عزیزان، حفظ نظم گروه و مصالح دیگر، کلیه مراحل اجرای برنامه برای شرکت کنندگان عزیز تابع نظر سرپرست برنامه می باشد.

۴-    نظم در طول این برنامه مهم ترین مسئولیت همه ی ماست. رعایت نظم در سروقت حاضر شدن، نظم در حفظ محیط زیست و نظم در حرکت، وظیفه ی ما در برابر یکدیگر خواهد بود. این یک تعهد اخلاقی بین همه ی ماست تا ضمن محترم شمردن حقوق یکدیگر، برنامه ای با صفا و صمیمیت اجرا کنیم.

۵-    مسئولیت های گروهی شامل مسئول فنی، امداد و نجات، عقب دار، سرقدم، گزارش نویس، عکاس و … حسب مورد پیش یا حین برنامه مشخص خواهد شد. مسئولیت پذیری و کار گروهی در موفقیت برنامه های کوهنوردی سهم اصلی را بازی می کند.

۶-    همنوردان عزیز باید شخصاً نسبت به همراه داشتن تجهیزات مناسب برنامه به ویژه در تغییرات ناگهانی آب و هوا دقت لازم را داشته باشند. در صورت نقص در تجهیزات کلیه عواقب ناشی از آن به عهده ی شرکت کننده عزیز خواهد بود.

۷-    مراقب باشید غذاهایی که از خانه می آورید در طول برنامه فاسد نشود

۸-    لطفاً کلیه مایحتاج سفر خود را از اصفهان تهیه کرده و هیچ خریدی را موکول به زمان سفر نکنید.

۹-    لطفاً اشکالات و پیشنهادهای شخصی خودتان نسبت به سرپرستی و مسائل جاری برنامه را در طول برنامه به صورت خصوصی با سرپرست برنامه در میان بگذارید و از برخورد مستقیم با سایر شرکت کنندگان خودداری فرمایید.

۱۰-                        عزیزانی که زمان های مشخصی را برای ادای فرائض دینی خود یا موارد مشابه در نظر دارند، لطفاً پیش از برنامه با سرپرست برنامه در میان بگذارند تا در حد توان بتوان برای این موضوع و رعایت حال این بزرگواران برنامه ریزی شود.

۱۱-                        پیش بینی هزینه برنامه بسته به تعداد شرکت کنندگان، نوع وسیله نقلیه و … میباشد و در صورت کاهش یا افزایش هزینه ها حسب مورد بر روی پیک افراد اعمال می شود.

۱۲-                        شرایط آب و هوایی ممکن است باعث تغییراتی در اجرای برنامه شود که با آنچه در پیش بینی رویداد برنامه آمده است متفاوت گردد.

۱۳-                        مطابق رویه برنامه های کوهنوردی، هرگونه تغییر در برنامه از قبیل لغو یا تغییر در برنامه (شامل مسیر، زمان، وسیله نقلیه و …)، قبل یا حین برنامه بر اساس شرایط با تشخیص و تصمیم سرپرست امکان پذیر است.

۱۴-                        لازم است خانم های گرامی در داخل ماشین مقنعه همراه داشته باشند.

۱۵-                        با توجه به دور از دسترس بودن امکانات بهداشتی و درمانی در طول برنامه همه ی ما باید مراقب ابتلا به بیماری ها در طول برنامه باشیم. مسمومیت های غذایی و آب را بسیار جدی بگیرید.

۱۶-                        هرگونه احساس ناراحتی و بیماری نظیر سردرد، سرگیجه، تنگی نفس، گرفتگی عضلات، حالت تهوع، اسهال و استفراغ و … را در اسرع وقت با سرپرست در میان بگذارید.

۱۷-                         در پایان امیدواریم بتوانیم سفری خاطره انگیز، بی خطر و سرشار از شادی را در کنار یکدیگر تجربه کنیم.

 

ملاحظات پزشکی و سلامتی:

شرکت کنندگان اظهار می دارند در هیچ یک از دسته های زیر قرار ندارند:

۱٫     افراد دارای هرگونه اعتیاد به دخانیات، الکل، مواد مخدر و …

۲٫     افراد دارای بیماری های مزمن نظیر آسم و صرع

۳٫     افراد دارای بیماری های قلبی و عروقی

۴٫     بانوانی که در هر مرحله از بارداری هستند مگر با تأیید کتبی پزشک

۵٫     افرادی که در فاصله ی ۴۸ ساعت پیش از برنامه در برنامه ی اهدای خون شرکت کرده اند.

توضیح ۱: عزیزانی که به تازگی مورد عمل جراحی قرار گرفته اند، افراد مبتلا به سایر بیماری ها که در مرحله ی درمان هستند و افرادی که به صورت روزانه یا دوره ای از دارو استفاده میکنند، می بایست از پزشک معالج خود گواهی صحت و سلامت دریافت و در موقع نام نویسی به سرپرست برنامه ارائه دهند.

توضیح ۲: لازم است همنوردان عزیز کلیه ی داروهای شخصی خود را به همراه داشته باشند و ترتیب و دوز مصرفی آنها را پیش از برنامه به آگاهی سرپرست برسانند.

توضیح ۳: دوستان عزیزی که هرگونه آلرژی (حساسیت) نسبت به مواد خوراکی، داروها، گیاهان، سم گزش و نیش حشرات دارند لازم است در موقع نام نویسی موضوع را به طور کامل برای سرپرست تشریح نمایند. افرادی که سابقه ی واکنش آلرژیک حاد (آنافیلاکسی) دارند، لازم است با سرپرست برنامه مشورت نمایند.

 

ملاحظات غذایی:

لطفاً برای حفظ محیط زیست، حفظ سلامتی خود و پیش گیری از مسمومیت ها، از همراه آوردن کنسروجات و مواد خوراکی حاوی مواد نگه دارنده خودداری فرمایید.

برای برنامه های پاک از آوردن هر گونه ظرف و پلاستیک یکبار مصرف به هر شکل و مواد غذایی بسته بنده شده که بسته های خالی شده پس از مصرف مواد غذایی ، آلاینده تجدید ناپذیر محیط زیست هستند، خودداری نمایید.

ملاحظات زیست محیطی و گردشگری مسئولانه:

همه ی ما شرکت کنندگان در برنامه های گروه اسپادانا متعهد هستیم مرامنامه زیست محیطی گروه اسپادانا را مطالعه کرده و به آن پایبند هستیم.مرامنامه را از اینجا بخوانید.

ضمنا با توجه به اینکه بیانیه تیرول مبنای برنامه ی پاک ماست، لطفا متن بیانیه مذکور را یک بار خوانده و تلاش نمایید در برنامه اجرا کنید.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*