اخبار و اعلامیه ها
خانه / اطلاع رسانی ثبت نام برنامه ها / اطلاعیه ثبت نام برنامه نوروز ۹۷ ” بازفت شمالی به شیمبار” (نیمه اول)

اطلاعیه ثبت نام برنامه نوروز ۹۷ ” بازفت شمالی به شیمبار” (نیمه اول)

 

“ما در این برنامه بهشت را به شما هدیه خواهیم کرد”

اهداف اولیه برنامه :

  • کوهپیمایی سبک و حفظ و ارتقای آمادگی بدنی نفرات گروه
  • پیمایش و شناسایی دره ها و بخشهایی از برخی رودخانه های فرعی بازفت
  • دیدار با مردمان خونگرم بختیاری در روستاهای زیبای منطقه بازفت شمالی
  • پیمایش و شناسایی دره ها و بخشهایی از منطقه شیمبار
  • و تجربه ای دوباره از همنوردی در طبیعت و کوه

 

موقعیت و تشریح جغرافیایی منطقه بازفت شمالی :

منطقه بازفت شمالی در غرب استان چهار محال بختیاری قرار گرفته است.این منطقه محدود است از شمال شرقی و شرق به  رشته کوه عظیم زردکوه که دقیقا امتدادی به موازات رودخانه دارد از شمال به کوههای منار(۳۷۰۰متر)، گله سگا و تورک و بخشهای انتهایی رشته کوه زرد کوه از شمال غربی به  گردنه تاراز و بخشهای ابتدایی کوهستان کی نو(۳۵۱۲)از غرب و جنوب غربی  به خوزستان و کوهستان مافارون که آن هم مانند زرد کوه دقیقا امتدادی به موازات رودخانه دارداز جنوب به بازفت جنوبی و دره های صعب العبور آن و از جنوب غربی به کوه میلی(۳۹۰۰متر) که در امتداد جنوبی زرد کوه و پس از گردنه چری قرار دارد.

رودخانه بازفت:
دایمی و از مهمترین ریزابه های رود کارون است.بیشتر آب آن از زرد کوه تامین میشود.طول این رودخانه ۹۵ کیلومتر بوده و سرچشمه آن ۲۷۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.در مسیر خود شیب متوسط ۲ درصدی داشته و با دبی میانگین سالانه در حدود ۷۰ متر مکعب در ثانیه در ارتفاع ۸۵۰ متر به رودخانه کارون میریزد.مسیر کلی بازفت رو به جنوب شرقی است.

موقعیت و تشریح جغرافیای منطقه شیمبار:

تالاب شیمبار در موقعیت جغرافیایی N322017 E493715 در استان خوزستان واقع است. تالاب شیمبار در منطقه حفاظت شده شیمبار ، در امتداد رشته کوه های زاگرس جای دارد . دشت شیمبار از شرق به کوه دِمه و از جنوب غرب به چال مًنار و از جنوب به کوه قلندر و کوه دِلا و از شمال شرق به منطقهٔ للروکُتُک و کوه‌های پر برف کینوه و لیله متصل است.این تالاب به دلیل قرار گرفتن در بلندی های استان خوزستان متأثر از آب و هوای کوهستان بوده و دارای آب و هوایی معتدل و بارش فراوان باران به ویژه در پاییز و زمستان می باشد . طبیعت جنگلی و گونه غالب درختی منطقه ، بلوط ایرانی می باشد . هر چند گوناگونی زیستی گیاهان تالاب از مهمترین ویژگی های آن می باشد ، اما پوشش غالب گونه های درختچه ای جاز یا بنگله است که سازگاری خوبی با محیط دارند . از گونه های جانوری در منطقه می توان ، گرگ ، سغال ، روباه و خرس را نام برد . همچنین گونه های بسیاری از پرندگان مانند پلیکان ، چلچله ، کشیمیان و … در این تالاب زندگی می کنند .منطقه شیمبار در ۱۰۰کیلومتری شمال مسجدسلیمان و در دره‌های عمیق زاگرس واقع شده است، این منطقه بیش از ۵۰ هزار هکتار مساحت دارد.منطقه شیمبار ترکیب منسجم ،شرایط آب و هوایی مناسب و ترکیب ویژه درختان و درختچه‌ها، از ارزش توریستی بالایی برخوردار است.این منطقه با پوشش جنگلی مناسب و مناظر جذاب و دیدنی توسط کوه‌های بلند و بعضاً برفگیر واقع در دره مشترک کوه‌های دلا، تاراز و منار محصور شده است.هرچند تنوع زیستی گیاهی از مهم‌ترین شاخص‌های این منطقه بوده اما پوشش عمده و غالب آن، گونه درختچه‌ای جاز یا بنگله است که با محیط خود دارای سازگاری قابل توجهی است.گونه‌های جانوری در منطقه می‌توان ،گرگ ،شغال ،روباه ، خرس و… نام برد .همچنین تنوع عظیمی از پرندگان نظیر حواصیل ،چلچله ، کشمیان و… در این تالاب وجود دارد.ساکنین دائمی تالاب به طور پراکنده در روستاهای پیرامون تالاب سکونت دارند و پرورش چهارپایان اهلی نظیر بز وگوسفند اصلی ترین درآمد ساکنین منطقه می‌باشد.

روزشمار برنامه در روز دوشنبه ۱۴ اسفند اعلام خواهد شد.

محل، زمان و مسئولین برنامه:

زمان اجرا: شامگاه دوشنبه  ۲۸/۱۲/۱۳۹۶ تا شنبه  ۰۴/۰۱/۱۳۹۷

سرپرست برنامه: محمد علیخاصی

راهنمای برنامه: احسان امین جواهری

وسیله نقلیه: مینی بوس یا میدل باس

محل و زمان حرکت: متعاقبا اعلام خواهد شد.

روز شمار برنامه: متعاقبا اعلام خواهد شد.

شرایط اولیه برای ثبت نام و حضور در برنامه:

تماس تلفنی با سرپرست برنامه: ۰۹۱۳۱۸۸۴۰۸۰، سپس:

ثبت نام و واریز اینترنتی هزینه برنامه از طریق فرم پایین صفحه

تکمیل و ارسال فایل اطلاعات فردی و پزشکی فقط برای مهمانان از اینجا (کلیک کنید)  تا جمعه ۲۵/۱۲/۱۳۹۶ .و ارسال آن به ایمیلinfo@spadanaclub.ir   عزیزانی که قبلاً این فرم را تکمیل نموده اید و اطلاعات شما  تغییر نکرده است، نیازی به تکمیل مجدد  آن نیست.

توضیح: در صورت انصراف از برنامه پس از واریز وجه، فقط در صورتی که زمان کافی و جایگزین واجد شرایط برنامه برای شما داشته باشم مبلغ واریزی شما به صورت کامل پس داده خواهد شد.

 

***-  اعضای درجه اول خانواده خود را در جریان جزییات این سفر به ویژه  تعهدات سرپرست (در این برنامه سرپرست در واقع هیچ مسوولیت و تعهدی در قبال جلوگیری از بروز حوادث برای شرکت کنندگان ندارد و در درجه اول مسوول زمان بندی اجرای برنامه ها و راهنمای مناطق میباشد و در درجه دوم صرفا برای حفظ انسجام و نظم تیم اجرای برنامه ها را مدیریت میکند.هیچ اجباری برای حضور افراد شرکت کننده در برنامه وجود ندارد و تمام نفرات خود مسوول عواقب و خطرات طبیعی و غیر طبیعی حین این سفر خواهند بود و با علم به وجود این خطرات در برنامه شرکت میکنند.ضمنا تمام نفرات مختار هستند هرجا احساس خطر میکنند از برنامه آن روز انصراف دهند و در محل کمپ یا اقامت شبانه بمانند.در صورت همراهی در هر یک از برنامه ها ، هرگونه انصراف ، ماندن در نقطه ای خاص یا بازگشت ، تماما منوط به نظر مساعد سرپرست و مسوول فنی برنامه است و تصمیم نهایی را سرپرست برنامه می گیرد. ، روزشمار برنامه و تلفن حداقل دو نفر از همسفران بگذارید.

  •    سلامتی کامل در حد یک برنامه طبیعت گردی

بر این اساس شرکت کنندگان خود اظهار میدارند که در هیچ یک از دسته های زیر قرار ندارند:

* افراد دارای هرگونه اعتیاد به دخانیات، الکل، مواد مخدر

* افراد دارای بیماری های مزمن نظیر آسم و صرع

* افراد دارای بیماری های قلبی و عروقی

* بانوانی که در هر مرحله از بارداری هستند مگر با تأیید کتبی پزشک

* افرادی که در فاصله ی ۲۴ ساعت پیش از برنامه در برنامه ی اهدای خون شرکت کرده اند

توضیح : عزیزانی که به تازگی مورد عمل جراحی قرار گرفته اند، افراد مبتلا به سایر بیماری ها که در مرحله ی درمان هستند و افرادی که به صورت روزانه یا دوره ای از دارو استفاده میکنند، می بایست از پزشک معالج خود گواهی صحت و سلامت دریافت و در موقع نام نویسی به سرپرست برنامه ارائه دهند.

همچنین لازم است عزیزانی که ناچار به مصرف داروهای خاصی هستند ، داروهای خود را به همراه داشته باشند و ترتیب و دوز مصرفی آنها را پیش از برنامه به آگاهی سرپرست برنامه باشگاه برسانند.دوستانی نیز که هرگونه آلرژی (حساسیت) نسبت به مواد خوراکی، داروها، گیاهان، سم گزش و نیش حشرات دارند لازم است در موقع نام نویسی موضوع را به طور کامل برای سرپرست تشریح نمایند. افرادی که سابقه ی واکنش آلرژیک حاد (آنافیلاکسی) دارند نیزلازم است پیش از برنامه اطلاع دهند.

روز شمار  برنامه: 

اولین شب ( دوشنبه  ۲۸ اسفند) :

شامگاه دوشنبه حدود ساعت ۱۰ شب  حرکت از اصفهان به سمت روستای موری از توابع شهرستان اندیکا در شمال  استان خوزستان و در همجواری با استان چهار محال و بختیاری  را آغاز خواهیم کرد. طول مسیر حدود ۴۰۰ کیلومتر و حدود ۷ ساعت مسافت می باشد.

توضیح:با توجه به گذاشتن کلیه کوله پشتی ها در باربند یک کوله سبک برای لوازم مورد نیاز حین سفر تا صبح روز سه شنبه  همراه خود داشته باشید.

روز اول(سه شنبه ۲۹ اسفند) :

صبح زود پس از رسیدن به روستای موری  آماده کردن کوله های سبک و  حرکت به سمت آبشار موری و گشت کامل آن . سپس سوار بر مینی بوس شده و به سمت شیمبار حرکت خواهیم کرد و از آبشار نگین  در نزدیکی دریاچه شیمبار دیدن خواهیم نمود. بر حسب شرایط مکانی برای امکان کمپ در حاشیه دریاچه شیمبار و زمان موجود تا سال تحویل ، ممکن است کمپ شبمانی در نقطه مذکور برقرار شود و یا اینکه عازم  روستای سوسن سرخاب از توابع شهرستان اندیکا بشویم. این روستا در ۹۰ کیلومتری  جنوب شرقی  قلعه خواجه و در ۱۵۰ کیلومتری مسجد سلیمان قرار دارد.

توضیح : ناهار در حین اجرای این برنامه ها در میانه روز با یک توقف مناسب صرف میشود.

*** مراسم تحویل سال نو را  کنار دریاچه شیمبار یا چشمه سوسن سرخاب برگزار خواهیم نمود *** پیشاپیش سال نو شما مبارک 

روز دوم(چهارشنبه ۱ فروردین) :

صبح زود حدود ساعت ۶ صبح از چشمه سوسن سرخاب دیدن کرده و پیمایشی تا بالادست رودخانه آن خواهیم داشت.پیمایش مذکور جنبه شناسایی دارد اما انتظار داریم دره پر آب و زیبایی را شاهد باشیم.مسیر مذکور طولانی است و احتمال دست به سنگ و عبور از رودخانه دارد و به صورت رفت و برگشت اجرا میشود. شرکت در پیمایش این روز اختیاری است و هر کسی تمایل داشته باشد از چشمه سوسن سرخاب و محیط سرسبز آن استفاده کند میتواند در محل کمپ تا شب بماند. چهارشنبه شب در همین محل یعنی سوسن سرخاب خواهیم بود.

روز سوم(پنج شنبه  ۲ فروردین) :

صبح زود به سمت بازفت و استان چهارمحال بختیاری خواهیم رفت.دریاچه کوچک چاه سبز در فاصله تقریبا ۵۰ کیلومتری از دشت شیمبار قرار دارد و کنارهم صبحانه را در مکان مذکور میل خواهیم نمود و سپس با کوله سنگین انتهایی ترین نقطه بازفت شمالی را هدف قرار داده و از ماشین جدا میشویم. حدود ۴ کیلومتر کوله کشی داریم تا به محل کمپ که چشمه ای بکر در نزدیکی رودخانه و مابین جنگلهای زاگرسی است ، برسیم.در نزدیکی این محل چند رودخانه از سرشاخه های بازفت به یکدیگر میرسند. در ادامه برنامه این روز ، بالادست یکی از این رودخانه ها را با کوله سبک  طی مسیر خواهیم نمود. شب را در همین منطقه سپری خواهیم نمود.

روز چهارم(جمعه  ۳ فروردین):

صبح زود مجددا با حضور علاقمندان ، یکی دیگر از رودخانه های فرعی در این منطقه بکر را مورد شناسایی قرار میدهیم و برنامه داریم تا ظهر و موقع ناهار به محل کمپ بازگردیم. . با توجه به غیر قابل پیش بینی بودن مسیر، شرکت در برنامه شناسایی این روز نیز کاملا اختیاری است. حتی ممکن است بدلایل صعب العبوری دره زودتر از موعد به محل کمپ بازگردیم. بلافاصله پس از برنامه شناسایی مذکور که ممکن است صبح یا ظهر به اتمام برسد، کمپ را جمع کرده وکوله های سنگین را آماده میکنیم و به سمت ماشین بازمیگردیم.

بر حسب امکان و داشتن زمان، تنگ هونی را با کوله سبک طی میکنیم.مسیر مذکور ساده است و امکان حضور همه وجود دارد. در ادامه برنامه کمپ در نزدیکی رودخانه های آب شنگی و آب شرمک و شناسایی دره های پر آب و جنگلی این دو رودخانه که هر دو به بازفت می ریزند را در دستور کار داریم.با توجه به شرایط جاده خاکی و وضعیت بارندگی ها ممکن است کمپ و پیمایش در کنار رودخانه های مذکور را با کمپ در کنار رودخانه های ترکی و تشنوی که آن دو هم از رودخانه های فرعی بازفت هستند جایگزین کنیم.در صورتی که برنامه جایگزین را بخواهیم اجرا کنیم، نیاز هست که حدود ۵ کیلومتر تا محل کمپ در کنار رودخانه تشنوی را با کوله سنگین طی نماییم.

روز پنجم(شنبه ۴ فروردین):

برای روز پنجم طی مسیرهای با کوله سبک برای شناسایی و لذت بردن از زیبایی های مناطق بکر این دو رودخانه (آب شرمک و آب شنگی و یا آب ترکی و آب تشنوی)و سواحل بازفت را خواهیم داشت.

بهرحال حضور در برنامه های کوله سبک یا ماندن در محل کمپ اختیاری است و طی مسیرها میتواند بین ۵ تا ۱۵ کیلومتر باشد و چون عموما شناسایی می باشند، غیر قابل پیش بینی از نظر سختی و چالش های مسیر می باشند.منطقه ای در آن خواهیم بود یکی از بکر ترین مناطق ایران است که حتی بسیاری از روستاهای آن فاقد جاده خاکی هستند.

برنامه به طور کلی در دو سطح سبک و سنگین برگزار خواهد شد.دوستانی که توانایی طی مسیر ندارند و یا تمایل به ریلکسیشن دارند میتوانند هیچ کدام از پیمایش های کوله سبک را شرکت نکنند و در کمپ باقی بمانند اما ناچارا بایست تا محل کمپ که در یکی دو نقطه نیازمند طی مسیر با کوله سنگین است ، همراهی کنند.البته به طور کلی مسیرهای کوله سنگین در این برنامه سخت نیست و شیبها در حد تپه ماهور است و برای افراد تندرست به راحتی قابل انجام است.

** دوستان برای تهیه وعده های غذایی هر روز، شب قبل اقدام نمایند تا بتوانیم در طول روز  از حداکثر زمان  استفاده نماییم.

روز ششم(یکشنبه ۵ فروردین):

صبح هنگام پس از جمع آوری کمپ و بازگشت تا مینی بوس ها به سمت اصفهان حرکت خواهیم نمود. حوالی بعد از ظهر یا شب به اصفهان خواهیم رسید.

توضیحات ضروری در مورد برنامه و تعهدات شما شرکت کنندگان (مهم)  

۱- زمان بندی و روزشمار برنامه صرفا جهت اطلاع همنوردان و هماهنگی بیشتر آنها می باشد.با توجه به شرایط غیر مترقبه ، نداشتن زمان کافی ، آب و هوا و شرایط دیگر هر گونه تغییرات در برنامه ها بر حسب نظر سرپرست یا مسوولین فنی برنامه ممکن است.

توضیح : علیرغم عدم قبول تعهدی در قبال حوادث و مخاطرات طبیعی از سوی سرپرست برنامه ، در حد توان پیش بینی و برنامه ریزی برای حفظ سلامتی شرکت کنندگان شده و میشود اما خواهشمند است با توجه به اینکه از درمانگاه ها و امکانات شهری دور هستیم خود مراقب حوادث ، جراحات و مسمومیتها باشید و به هشدارهای گروه سرپرستی و گروه امداد و پزشکی که صرفا در جهت حفظ سلامتی شماست احترام بگذارید.

۲-  اعضای درجه اول خانواده خود را در جریان جزییات این سفر به ویژه  تعهدات سرپرست طبق بند قبلی  ، روزشمار برنامه و تلفن حداقل دو نفر از همسفران بگذارید ضمنا کلیه شرکت کنندگان بایست علاوه بر واریز مبلغ برنامه و تکمیل و ارسال فرم اطلاعات فردی و پزشکی از طریق ایمیل(اعضای گروه فرم مذکور را  قبلا تکمیل نموده اند) ، پیش از اجرای برنامه (هنگام حرکت ماشین ) ، فرم رضایت نامه برنامه را که شامل اطلاعات شخصی و رضایتنامه  شرکت در برنامه با توجه به تعهدات موجود است به طور کامل تکمیل و امضا(همراه با اثر انگشت) کنند.

۳- تمام تلاش گروه سرپرستی ، عدم سخت گیری و انضباط خشک در جهت لذت بردن همسفران از برنامه است.در این راستا خواهشمند است کلیه همسفران  رعایت نظم تیم را بکنندو وقت شناس باشند.بر این اساس فاصله گرفتن از محل کمپ یا تیم در حال حرکت و هرگونه برنامه شخصی و خارج از روند برنامه ریزی شده برای تیم حتی آنجا (دستشویی)تنها  به شرط هماهنگی با سرپرست برنامه یا گروه سرپرستی و نه عقب دار یا افراد متفرقه دیگر بدون اشکال است.

توضیح  :عزیزانی که زمان های مشخصی را برای ادای فرائض دینی خود در نظر دارند، لطفاً پیش از برنامه به گروه سرپرستی اطلاع دهند تا در حد توان برای این موضوع و رعایت حال این بزرگواران برنامه ریزی شود.

توضیح : در این برنامه بیدار باش عمومی داده نمیشود و تنها ساعت حرکت اعلام میشود و راس ساعت نیز حرکت میکنیم.بنابراین بر اساس روحیات و به میل خود زمانی برخیزید که زمان کافی برای امور مختلف  بستن کوله ، خوردن و آشامیدن ، اینجا و آنجا و جمع کردن چادر داشته باشید و پیش از ساعت اعلام شده آماده و در صف حرکت باشید.تنها کسانی که خود مایل به بیداری در ساعت خاصی باشند توسط گروه سرپرستی و با هماهنگی قبلی بیدار خواهند شد.

۴- ما با وجود برنامه ریزی قبلی و امکان ناچیز در تغییر در برنامه ها ، نیازمند پیشنهادات و نظرات شما عزیزان در حین برنامه به منظور اصلاح نواقص و پیش گیری از بوجود آمدن مشکلات هستیم اما خواهشمند است برای حفظ انسجام تیم نظرات خود را به طور خصوصی با سرپرست در میان بگذارید و در نهایت به تصمیمات وی حتی اگر بر خلاف نظر شما باشد احترام بگذارید.ضمنا از تمام همنوردان تقاضا داریم هرگونه خلافی از دیگر شرکت کنندگان مشاهده میکنند از برخورد مستقیم خودداری کرده و موضوع را با گروه سرپرستی در میان بگذارند.

توضیح : در پایان برنامه جلسه انتقادات و پیشنهادات مثل همیشه برگذار میشود و نقدهای سازنده شما بدون شک باعث اجرای برنامه های بهتر در گروه خواهد شد.

۵- با توجه به غیر انتفاعی بودن برنامه ، اجرا کنندگان هیچ تعهدی در قبال وسایل افراد و خطرات معمول ناشی از طبیعت و یا بی احتیاطی همسفران و موارد دیگر همچون سرقت ، خرابی و…نخواهند داشت.به این منظور از آوردن وسایل قیمتی و پول بیش از حد نیاز خودداری کنید.وسایل ارزشمند را از خود دور نکنید ، در ماشین یا خارج از چادر نگذارید و خود حافظ مال و منافع خود باشید.

۶-  علاوه بر وسایل شخصی لازم است این وسایل را همراه داشته باشید :

داروهای شخصی

شناسنامه برای متاهلین

هدلامپ با باطری اضافه

کارت شناسایی و بیمه ورزشی

عینک آفتابی و کلاه آفتابگیر

لیوان و قاشق و ظروف شخصی

کوله پشتی یک روزه و چند روزه

لباس گرم ، باد گیر و لباس باران

باتوم و لوازم فنی همچون طناب انفرادی

کفش مناسب طبیعت گردی با آج کافی و راحتی و صندل برای عبور از رودخانه

آب(یک بطری یک و نیم لیتری-با توجه به وجود چشمه ها و رودخانه های متعدد)

پنج وعده صبحانه ، پنج وعده ناهار ، پنج وعده شام همراه با وسایل آشپزی(در صورت تمایل)

کیسه خواب ، چادرمناسب دارای دوپوش باران (از آوردن چادر دفی خودداری شود) و زیر انداز

مقنعه یا پوشش کامل برای خانمها(مقنعه همراه و نه در کوله پشتی  اجباری است و در صورت فراموشی مسوولیت عواقب آن به عهده شرکت کننده است)

توضیح  : همواره غذاهای  کم چرب و کم آب دیر خراب میشوند ضمن اینکه در طول برنامه فرصت کافی برای آشپزی وجود دارد بنابراین آوردن هرگونه کنسرو در برنامه در درجه اول به دلایل زیست محیطی و در در جه دوم  برای حفظ سلامتی شرکت کنندگان و اجرای ایمن برنامه ممنوع است و تنها  به شرط هماهنگی با سرپرست برنامه و پیش از سفر میسر است(لطفا به این درخواست احترام بگذارید)

توضیح : توصیه میشود از آوردن پوشاک با جنس الیاف طبیعی و نخی یا بافت خودداری کنید.با توجه به محدودیت تعویض البسه هنگام کوله کشی و سنگین شدن این نوع پوشاک پس از خیس شدن ، پوشاک با الیاف مصنوعی بهترین گزینه است.

توضیح  : اصول سبکباری در برنامه های کوله سنگین اهمیت دارد.بنابراین از آوردن وسایل غیرضروری خودداری کنید و بر حسب معیارهایی چون سن ، وزن ، قد ، جنسیت و آمادگی بدنی برای افراد مختلف اجازه ندهید وزن کوله  از ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم تجاوز کند.

توضیح  : با وجود امکان خرید محدود در برخی روستاها به ویژه دهناش لطفاً کلیه مایحتاج سفر خود را از اصفهان تهیه کرده و هیچ خریدی را موکول به زمان سفر نکنید.

۷ – پیش بینی های هواشناسی پیش از برنامه بررسی و به اطلاع همسفران خواهد رسید اما با توجه به متغیر بودن هوای بهار پیش بینی لباس اضافه ، گرم و باران را بکنید.

۸ – در گروه اسپادانا حمل و مصرف هرگونه سیگار ، قلیان و مشروبات الکلی و مواد مخدر دیگر چه به صورت علنی و چه غیر علنی(در چادر و یا با فاصله گرفتن از تیم)ممنوع است.لطفا  در صورت شرکت در برنامه به این قانون احترام بگذارید.

۹ – ما شرکت کنندگان در این برنامه به عنوان افرادی متعهد همه ی تلاش خود را خواهیم کرد که مجدانه به موارد زیر اهتمام ورزیم :

*چیزی در طبیعت جا نگذاریم به غیر از رد پایمان و چیزی از طبیعت برنداریم به غیر از عکس

*  زباله ها را در محیط زیست و طبیعت رها نکنیم، همیشه چند کیسه همراه ببریم و همه ی زباله های تجزیه نشدنی را به شهر (و نه روستا) برسانیم

*  پرهیز از کندن گل ها و گیاهان و شکستن شاخه های درختان

*  پرهیز از نزدیک شدن به آشیانه جانوران و آسیب رساندن به آنها

*  خودداری از افروختن آتش – استفاده از آتش با رعایت اصول و فقط در موارد اضطراری

*  راهپیمایی در مسیرهای پاکوب و پرهیز از پیمودن دامنه های بکر و رویشگاه گیاهان جز در موارد اضطراری

*  برپایی کمپ با کم ترین آسیب به پوشش گیاهی

*  اجتناب از دفع ادرار و مدفوع در رودها و نزدیکی چشمه ها و جویبار و نقاط پرتردد

*  پرهیز از ایجاد سر و صدا در محیط آرام کوهستان به ویژه مناطق دارای حیات وحش

*  احترام به آداب و رسوم مردم محلی

*  حمایت و کمک به اقتصاد محلی با خرید محصولات بومی

*  خودداری از عکس گرفتن از مردم محلی مگر با اجازه از آنها

عدم احترام شما به تعهداتتان در ۱۱ بند فوق در این فایل و فرم های رضایت نامه  ، در موارد جدی از نظر باشگاه سرپرستی و مشاورین برنامه بررسی و اقدامات لازم طبق ضوابط گروه انجام خواهد شد.

در پایان ضمن سپاس بابت دقت نظری که در مورد موارد شرح داده شده دارید ، این حقیر متذکر میشوم علاقه مند هستم سفری دوستانه ، صمیمی و مالامال از صفات نیک همنوردی آن هم فارغ از اینکه چه کسانی سرپرست یا مسوول فنی یا… هستند داشته باشیم و موارد الزامی برنامه صرفا در جهت اجرای قوانین و استانداردهای کوهنوردی فدراسیون و گروه کوهنوردی اسپادانا و  برای اجرایی خوب ضمن حفظ سلامتی همنوردان عزیز است

 

تصاویری از برنامه:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*