اخبار و اعلامیه ها
خانه / اطلاع رسانی ثبت نام برنامه ها / اطلاعیه ثبت نام برنامه “صعود به قله هزار کرمان مسیر آبشار” – ۱۷ آبان ۱۳۹۶(پروژه ملی سیمرغ )

اطلاعیه ثبت نام برنامه “صعود به قله هزار کرمان مسیر آبشار” – ۱۷ آبان ۱۳۹۶(پروژه ملی سیمرغ )

اطلاعیه ثبت نام برنامه “صعود به قله هزار کرمان مسیر آبشار” ۱۷ آبان ۱۳۹۶(پروژه ملی سیمرغ )

بازه ی زمانی: شامگاه ۴شنبه ۱۷ آبان ۹۶ تا بامداد شنبه ۲۰ آبان ۹۶

مجری برنامه: گروه کوهنوردی اسپادانا

ظرفیت برنامه: نهایتا ۱۰ نفر

مبدا و ساعت حرکت: متعاقبا اعلام میشود

وسیله نقلیه: مینی بوس یا اتوبوس بین شهری

 موقعیت جغرافیایی:

قله مخروط منفرد هزار با ارتفاع ۴۵۰۱ متر از سطح دریا در موقعیت N 571618.00     E 293042.00  از لحاظ ارتفاع بعد از کوههای دماوند۵۶۷۱ ، علم کوه۴۸۵۰ و سبلان۴۸۱۱ چهارمین  ارتفاع بلند در میان مناطق کوهستانی ایران محسوب می‌شود .این کوه از لحاظ گیاهی یکی از متنوع ترین کوههای کشورمی باشد به طوری که نامش را ازاین باب هزار نامیده اند که هزار گونه گیاه در این کوه یافت می شود وبرای این قله چند مسیر هست که معمول ترین راه آن ، راه دره آبشار میباشدو آبشاری در ابتدای مسیر کوهنوردی قرار گرفته است این آبشار بطول ۷۰ متر به آبشار راین یا زررود مشهور است که در جناح شمالی این قله جریان دارد. گفتنی است که فشار جاذبه ثقل زمین در این کوه حداقل مقدار خود را در ایران دارد که این موضوع تا حدودی باعث سهل شدن کوهنوردی در این کوه می شود و نزدیکترین شهر به این کوه در این مسیر شهرستان راین می باشد.

قله هزار از شمال به روستای صاحب آباد، میرشادی و کوهستان جوپار، از غرب به راسک، ده مرتضی و اوردیکان، از جنوب به روستای زیارتگاه و باب زنگی و  از شمال شرق به راین محدود می‌شود. همچنین کوهستان هزار از شمال به کوهستان‌های پلوار و جوپار واز غرب کوه لاله زارکوشا و  در جنوب سرمشک و بحر آسمان و در انتهای جنوب شرقی قلل جبال بارز ازکوه های بم نمایان هستند.

از دامنه‌های شرقی این کوهستان رودهایی چون گارچیدان و گیشیگان سرچشمه می‌گیرد که همگی به رودخانه تهرود می‌ریزند و از دامنه‌های شمالی آن رود کشک و چند خشکرود دیگر به سوی شمال غربی روان است و دامنه‌های جنوب و جنوب غربی آن سرچشمه رودهای روددر و هلیل رود را تشکیل می‌دهند.

اهداف و جاذبه های برنامه:
بهره مندی از طبیعت
تقویت پیوندهای دوستی و اجتماعی
تقویت روحیه ی اعتماد به نفس
بالا بردن توان و آمادگی جسمانی

مسئولیت های گروهی:

سرپرست : مینا بازشوشتری

سطح برنامه: کوهنوردی نیمه سنگین از ارتفاع ۲۸۵۰ تا ۴۵۰۰ متر

پیش نیاز:
کارت بیمه ورزشی سال ۹۶
تجربه کوهنوردی قلل بالای ۴۰۰۰
سلامت کامل سیستم قلبی عروقی

داشتن آمادگی جسمانی

روحیه ورزشی قوی و اعتماد به نفس بالا

ملاحظات پزشکی و سلامتی:
شرکت کنندگان اظهار می دارند در هیچ یک از دسته های زیر قرار ندارند:

 1. افراد دارای هرگونه اعتیاد به دخانیات، الکل، مواد مخدر و …
 2. افراد دارای بیماری های مزمن نظیر آسم و صرع
 3. افراد دارای بیماری های قلبی و عروقی
 4. بانوانی که در هر مرحله از بارداری هستند مگر با تأیید کتبی پزشک
 5. افرادی که در فاصله ی ۴۸ ساعت پیش از برنامه در برنامه ی اهدای خون شرکت کرده اند.

توضیح ۱: عزیزانی که به تازگی مورد عمل جراحی قرار گرفته اند، افراد مبتلا به سایر بیماری ها که در مرحله ی درمان هستند و افرادی که به صورت روزانه یا دوره ای از دارو استفاده میکنند، می بایست از پزشک معالج خود گواهی صحت و سلامت دریافت و در موقع نام نویسی به سرپرست برنامه ارائه دهند.
توضیح ۲: لازم است همنوردان عزیز کلیه ی داروهای شخصی خود را به همراه داشته باشند و ترتیب و دوز مصرفی آنها را پیش از برنامه به آگاهی سرپرست برسانند.
توضیح ۳: دوستان عزیزی که هرگونه آلرژی (حساسیت) نسبت به مواد خوراکی، داروها، گیاهان، سم گزش و نیش حشرات دارند لازم است در موقع نام نویسی موضوع را به طور کامل برای سرپرست تشریح نمایند. افرادی که سابقه ی واکنش آلرژیک حاد (آنافیلاکسی) دارند، لازم است با سرپرست برنامه مشورت نمایند.

ملاحظات کوله چینی و توشه سفر:
• همنوردان عزیز در نظر داشته باشند اصول سبکباری در کلیه برنامه ها حائز اهمیت است. به همین منظور مطلوب است با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف سن، قد، وزن، جنسیت و آمادگی بدنی، وزن هر کوله و متعلقات به طور عمومی از ۱۳ کیلوگرم برای خانم ها و ۱۵ کیلوگرم برای آقایان تجاوز ننماید. با توجه به فاکتورهای بالا ممکن است برای برخی افراد بازه ی وزنی متفاوتی مطلوب باشد.
• لطفا هر همنورد فقط یک کوله کوچک در داخل ماشین و یک کوله سنگین برای قسمت بار همراه بیاورد و همه ی وسایل خود را داخل این دو کوله جا دهد. توشه سفر را به نحوی تنظیم فرمایید که حمل آن ها در طول برنامه و پیمایش ها به راحتی انجام پذیرد. لطفا به دلیل محدودیت فضای بار،درصورت شب مانی درچادر از آوردن چادر دفی (اتوماتیک) خودداری فرمایید.
• توصیه می شود از آوردن پوشاک (بالاپوش، دستکش، کلاه، جوراب و …) با جنس الیاف طبیعی تمام نخ (cotton) و بافت خودداری نمایید. پوشاک با ترکیبی از الیاف مصنوعی بهترین گزینه می باشند.
• -قبل از برنامه قسمت پشتی (Torso) کوله پشتی خود را تنظیم نمایید تا بهینه ترین وضعیت را نسبت به بدن شما داشته باشد.
برخی از وسایل مورد نیاز:
این لیست پیشنهادی است و شامل همه ی لوازم مورد نیاز نمی باشد:

 • کوله کوهنوردی سبک مخصوص صعود قله و دسترسی داخل ماشین (قابل نصب برروی کوله سنگین)
 • کوله کوهنوردی سنگین متناسب با ۲ روز برنامه
 • کیسه خواب با دمای راحتی حدود صفر
 • چادر ۲ پوش کوهنوردی هر ۲ یا ۳ نفر یک تخته، پیش از برنامه درمورد وضعیت شب مانی اطلاع حاصل نمایید.
 • کفش کوهنوردی ساقدار و زیره مناسب
 • صندل جهت عبور از رودخانه
 • لباس بیس
 • بالاپوش گرم پلار
 • کاپشن گرتکس یا بادگیر
 • پانچو یا بالاپوش ضدباران
 • دستکش (نخی و پلار و گرتکس)
 • جوراب اضافه
 • کلاه گرم
 • گتر
 • کرامپون یا پاشنه
 • کلنگ
 • طناب انفرادی
 • بند کفش اضافه
 • ظرف حمل آب به میزان ۲ لیتر(تا پناهگاه دسترسی به آب هست)
 • کیت کمک های اولیه شخصی
 • کیت بقا در کوهستان
 • باتون کوهنوردی ۱ جفت
 • کلاه آفتابگیر
 • دستمال سر
 • عینک آفتابی
 • ضدآفتاب
 • وازلین
 • پلاستیک جهت حمل زباله های شخصی تا شهر
 • داروهای شخصی و کیت کمکهای اولیه
 • چراغ پیشانی با یک دست باطری اضافه
 • کپسول گاز و سر شعله استاندارد کمپینگ هر ۲ یا ۳ نفر یک عدد
 • فلاسک جهت نگهداری آبگرم هردونفر یک عدد
 • پوشاک اضافه
 • وسایل بهداشتی و نظافت
 • بیمه ورزشی و کارت شناسایی
 • تغذیه ترجیحاً خانگی برای طول برنامه مطابق با توضیحات روزشمار برنامه

توجه۱ : درصورت امکان ، جانپناه برای شب مانی و گذاشتن وسایل اضافه هماهنگ خواهد شد، که دراین صورت نیازی به حمل چادر نمیباشد.

توجه ۲: لباس گرم و وعده شام درصورت دلخواه درکوله سبک همراه داشته باشید.

ملاحظات غذایی:
لطفاً برای حفظ محیط زیست، حفظ سلامتی خود و پیش گیری از مسمومیت ها، از همراه آوردن کنسروجات و مواد خوراکی حاوی مواد نگه دارنده خودداری فرمایید. برای مطالعات بیشتر در خصوص تغذیه و آشپزی در کوهستان به جزوات مربوطه در بخش کتابخانه دیجیتال سایت گروه کوهنوردی اسپادانا مراجعه فرمایید.

ملاحظات زیست محیطی و گردشگری مسئولانه:
همه ی ما شرکت کنندگان در برنامه های گروه اسپادانا متعهد هستیم مرامنامه زیست محیطی گروه اسپادانا را مطالعه کرده و به آن پایبند هستیم.

مرامنامه را از اینجا بخوانید.

پیش بینی رویداد برنامه که منوط به شرایط آب و هوایی مناسب میباشد:

روز اول: ۴ شنبه ۱۷ آبان ۹۶:

حوالی ساعت ۲۱:۰۰ این شب بسته به نوع وسیله نقلیه در محل تعیین شده ی پیش از برنامه ، با لبی خندان و رویی گشاده منتظرتان هستم. بلافاصله پس از بار زدن کوله ها سوار بر ماشین شده و سفر دو ونیم روزه ی خود را به سمت کرمان آغاز خواهیم کرد. شام سبکی را در ماشین در کنار هم نوش جان می کنیم و به خواب نه چندان راحتی فرو خواهیم رفت، چرا که فردا باید سرحال و قبراق باشیم.

روز دوم : ۵ شنبه ۱۸ آبان ۹۶:

پیش بینی میشودحدود ۱۰ ساعت پس از سوار شدن به شهر کرمان برسیم درصورتیکه زمان به ما اجازه دهد بازدیدی از دیدنیهای شهر به عمل خواهیم آورد – البته باز هم درصورتی که به دلیل مصادف شدن با تعطیلات اربعیت اماکن دیدنی باز باشد- وحدودا ۱ ساعت تا شهر راین و ۱ ساعت تا آبشار و شروع پیمایش نیز در پیش داریم . بعد از رسیدن به آبشار وآماده شدن با ارتفاع تقریبی ۲۸۵۰ متر پیمایش آغاز میشود . درحدود ۵ کیلومتر و ۳۵۰ متر افزایش ارتفاع تا پناهگاه داریم که ۵/۱ ساعت به طول میانجامد. درصورت هماهنگی داخل جانپناه به صرف و طبخ شام وناهار سبک روز بعد میپردازیم و بعد ازآماده کردن کوله صعود، زود هنگام، شب را به صبح میرسانیم.

روز سوم: جمعه ۱۹ آبان ۹۶:

صبح بسیار زود یعنی حدود ۴ صبح صعود به سمت قله آغاز میشود ، صبحانه و تنقلات وآب و پوشاک گرم و تجهیزات لازم همراه داشته باشید. امیدداریم که ۵ الی ۶ ساعت بعد به قله برسیم و درحدود ۳ الی ۴ ساعت نیز زمان لازم داریم که به جانپناه برگشته و بعد از بستن کوله ها به سمت آبشار برگشته که هر چه زودتر بتوانیم به اصفهان برگردیم .

نکته : زمان برگشت به اصفهان به مواردی مانند سرعت تیم ، همکاری همه جانبه نفرات تیم، و … بستگی دارد. اما لازم به ذکر است که درصورتی که وسیله رفت وبرگشتمان اتوبوس های بین شهری باشد تاحدی دستمان برای تنظیم زمان برگشت بسته خواهد بود. بنابراین صبوری شما عزیزان را مخصوصا درپایان این سفرخواهانم.

فرایند نام نویسی:

 1. لطفاً این اطلاعیه را به صورت دقیق و کامل مطالعه فرمایید و شرایط روحی، جسمی و سلامتی خود را با شرایط برنامه مطابقت فرمایید.
 2. این برنامه به صورتانتخابی است. اولویت با اعضای گروه اسپادانا می باشد.
 3. لطفاً در صورتی که عضو گروه اسپادانا نیستید فرم اطلاعات فردی راتا روز شنبه ۱۲ آبان ۹۶ و پزشکی گروه را از قسمت آرشیو فرم ها در سایت گروه تکمیل و به آدرس ایمیل nature@gmail ارسال فرمایید.
 4. لطفاً برای قطعی شدن نام نویسی خود ابتدا حضور خود رابا تماس با مسئول ثبت نام (مینا بازشوشتری ) قطعی کنید و تا روزشنبه ۱۳ آبان ۹۶ ساعت ۱۰ شب مبلغ علی الحساب ۱۲۰ هزار تومان (عضو) و ۱۳۲ هزار تومان (برای غیر عضو) به شماره کارت ۵۸۹۴۶۳۱۸۳۹۳۰۰۲۲۵ بانک رفاه به نام مینا بازشوشتری زاده  واریز و کد رهگیری و تاریخ وساعت واریز را به شماره ۰۹۱۳۱۲۹۰۵۴۴ ارسال فرمائید.
  عدم ارسال پیامک واریز تا موعد مقرر = عدم ثبت نام

توضیح: در صورت انصراف از برنامه پس از واریز وجه، در صورت عدم وجود زمان کافی و جایگزین واجد شرایط برنامه، کل هزینه واریزی یا بخشی از آن بازگردانده نخواهد شد.

نکات مهم برنامه:

 1. گروه کوهنوردی اسپادانا یک نهاد مردمی خودجوش است که بر طبق اساسنامه و زیر نظر و مجوز هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان فعالیت می کند. با توجه به اجرای دوستانه و افتخاری این گونه برنامه ها بدیهی است در برابر حوادث و اتفاقات پیش آمده در طول برنامه هیچ مسئولیتی متوجه سرپرست برنامه و مدیران گروهنیست. همه ی شرکت کنندگان به صورت کاملاً اختیاری و با علم به این که محیط کوهستان و حتی جاده ها مستعد هرگونه خطرات جانی و مالی است در این برنامه شرکت می کنیم و مسئولیت هر حادثه ای را از لحظه ی شروع تا پایان برنامه خود شخصاً می پذیریم. همه ی ما باید این تصمیم شخصی و پذیرش خطرات ناشی از آن را به آگاهی نزدیکان درجه یک خود (پدر، مادر، همسر، فرزندان و …) برسانیم. همه ی شرکت کنندگان بایدفرم رضایت نامه را پیش از برنامه تکمیل، امضا و منقوش به اثر انگشت نمایند.
 2. در کلیه برنامه های گروه اسپادانا، همراه داشتن یا مصرف هرگونه دخانیات نظیر: قلیان، سیگار، مواد افیونی و هرگونه نوشیدنی الکلی چه به صورت علنی و چه در خفا اکیداً ممنوع است.
 3. برای سلامتی عزیزان، حفظ نظم گروه و مصالح دیگر، کلیه مراحل اجرای برنامه برای شرکت کنندگان عزیز تابع نظر سرپرست برنامه می باشد.
 4. نظم در طول این برنامه مهم ترین مسئولیت همه ی ماست. رعایت نظم در سروقت حاضر شدن، نظم در حفظ محیط زیست و نظم در حرکت، وظیفه ی ما در برابر یکدیگر خواهد بود. این یک تعهد اخلاقی بین همه ی ماست تا ضمن محترم شمردن حقوق یکدیگر، برنامه ای با صفا و صمیمیت اجرا کنیم.
 5. مسئولیت های گروهی شامل مسئول فنی، امداد و نجات، عقب دار، سرقدم، گزارش نویس، عکاس و … حسب مورد پیش یا حین برنامه مشخص خواهد شد. مسئولیت پذیری و کار گروهی در موفقیت برنامه های کوهنوردی سهم اصلی را بازی می کند.
 6. همنوردان عزیز باید شخصاً نسبت به همراه داشتن تجهیزات مناسب برنامه به ویژه در تغییرات ناگهانی آب و هوا دقت لازم را داشته باشند. در صورت نقص در تجهیزات کلیه عواقب ناشی از آن به عهده ی شرکت کننده عزیز خواهد بود.
 7. مراقب باشید غذاهایی که از خانه می آورید در طول برنامه فاسد نشود
 8. لطفاً کلیه مایحتاج سفر خود را از اصفهان تهیه کرده و هیچ خریدی را موکول به زمان سفر نکنید.
 9. لطفاً اشکالات و پیشنهادهای شخصی خودتان نسبت به سرپرستی و مسائل جاری برنامه را در طول برنامه به صورت خصوصی با سرپرست برنامه در میان بگذارید و از برخورد مستقیم با سایر شرکت کنندگان خودداری فرمایید.
 10. عزیزانی که زمان های مشخصی را برای ادای فرائض دینی خود یا موارد مشابه در نظر دارند، لطفاً پیش از برنامه با سرپرست برنامه در میان بگذارند تا در حد توان بتوان برای این موضوع و رعایت حال این بزرگواران برنامه ریزی شود.
 11. پیش بینی هزینه برنامه بسته به تعداد شرکت کنندگان، نوع وسیله نقلیه و … میباشد و در صورت کاهش یا افزایش هزینه ها حسب مورد بر روی پیک افراد اعمال می شود.
 12. شرایط آب و هواییممکن است باعث تغییراتی در اجرای برنامه شود که با آنچه در پیش بینی رویداد برنامه آمده است متفاوت گردد.
 13. مطابق رویه برنامه های کوهنوردی، هرگونه تغییر در برنامه از قبیل لغو یا تغییر در برنامه (شامل مسیر، زمان، وسیله نقلیه و …)، قبل یا حین برنامه بر اساس شرایط با تشخیص و تصمیم سرپرست امکان پذیر است.
 14. لازم است خانم های گرامی در داخل ماشین مقنعه همراه داشته باشند.
 15. با توجه به دور از دسترس بودن امکانات بهداشتی و درمانی در طول برنامه همه ی ما باید مراقب ابتلا به بیماری ها در طول برنامه باشیم. مسمومیت های غذایی و آب را بسیار جدی بگیرید.
 16. هرگونه احساس ناراحتی و بیماری نظیر سردرد، سرگیجه، تنگی نفس، گرفتگی عضلات، حالت تهوع، اسهال و استفراغ و … را در اسرع وقت با سرپرست در میان بگذارید.
  در پایان امیدواریم بتوانیم سفری خاطره انگیز، بی خطر و سرشار از شادی را در کنار یکدیگر تجربه کنیم.

  تعدادی از عکس های برنامه:

 

 

 

 

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*